Irak: doroczne spotkanie młodych chrześcijan nadzieją dla tamtejszej wspólnoty

Nasi autorzy

Irak: doroczne spotkanie młodych chrześcijan nadzieją dla tamtejszej wspólnoty

Ponad 1800 młodych chrześcijan z siedmiu archidiecezji i ponad 60 parafii Iraku zgromadziło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca w Ankawie, niedaleko Erbilu, na kurdyjskiej północy kraju; w dorocznym spotkaniu uczestniczyli także dostojnicy katolickiego Kościoła chaldejskiego, największego Kościoła chrześcijańskiego w Iraku. Program imprezy obejmował Msze św., możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, medytację, warsztaty, debaty, katechezę i inne formy edukacji chrześcijańskiej.

Jak stwierdził arcybiskup Erbilu Bashar Warda w swojej wypowiedzi dla papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które od lat wspiera Kościół iracki i współfinansowało spotkanie w Ankawie: „Chrześcijanie w Iraku stoją od czasów Państwa Islamskiego i wcześniejszych przed wieloma wyzwaniami. Oczekują od Kościoła, że będzie ich prowadził i pomagał im kształtować ich przyszłość poprzez pracę duszpasterską i budowę struktur. Mamy obecnie sześć kościołów, seminarium, kilka centrów katechetycznych, cztery szkoły, uniwersytet i szpital”. Dodał także: „Młodzi to nasza przyszłość i do nas należy dać im nadzieję i sens w życiu oraz w ojczyźnie, pielęgnować ich wiarę i wyposażyć ich w wystarczające zdolności, aby mogli pokonywać wyzwania, które stają przed nimi. (…) Dążymy do tego, aby pokolenie świadomych młodych ludzi stało się częścią obecności irackiego Kościoła. Spotkanie w Ankawie ma ważny udział w urzeczywistnieniu tej nadziei. Wzmacnia ono wiarę, stwarza przyjaźnie, przezwycięża izolację i wywiera wpływ na ich życie i ich rodziny”.

Podobnego zdania jest także 23-letnia wolontariuszka Yara Khorany, która była częścią ekipy medialnej podczas wydarzenia: „Mamy tych wszystkich młodych, są wszyscy tutaj. To są młodzi chrześcijanie z tego regionu. Nie chcemy, żeby odeszli, żeby opuścili kraj. Chcemy, aby tu byli i współkształtowali odbudowę. Nasza misja obejmuje także to, aby odkryć nowy potencjał, osoby, które mogą podjąć odpowiedzialność, żeby przyczynić się do odrodzenia wspólnoty. Celem tych imprez jest pokazanie, że jesteśmy żywym Kościołem, że jesteśmy tutaj i nie chcemy opuścić tego miejsca”. Związane jest to z tym, że w ostatnich dekadach chrześcijanie masowo wyjeżdżali z Iraku, co zagraża istnieniu wspólnoty w regionie. Nawet jeśli sytuacja polepszyła się od czasu, gdy spora część kraju znajdowała się pod rządami Państwa Islamskiego, wyznawcy Chrystusa wciąż stoją przed wieloma wyzwaniami, co jednak nie osłabiło ich wiary ani chęci życia nią i pokojowego współistnienia z innowiercami.

Źródło: ACN (PKWP), AM

Moc Ducha Świętego

Moc Ducha Świętego

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.