„Gdyby nie on, do dzisiaj bylibyśmy pod jarzmem komunizmu”. Jolanta Sosnowska i „Największy z rodu Polaków” w Radiu Pallotti

Nasi autorzy

„Gdyby nie on, do dzisiaj bylibyśmy pod jarzmem komunizmu”. Jolanta Sosnowska i „Największy z rodu Polaków” w Radiu Pallotti

Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa w Warszawie pamiętnego 2 czerwca 1979 r. Fot. Adam Bujak. Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa w Warszawie pamiętnego 2 czerwca 1979 r. Fot. Adam Bujak. Jolanta Sosnowska, autorka książki „Największy z rodu Polaków” ze zdjęciami mistrza Adama Bujaka, była gościem audycji Tomasza Korneckiego na antenie radia Pallotti.

Jak tłumaczy autorka, nowa książka o św. Janie Pawle II powstała po to, żeby „ci, którzy pamiętają ten pontyfikat, którzy tym pontyfikatem żyli, przeżywali wszystko, co się w nim dzieje, żeby sobie przypomnieli, bo pamięć ludzka jest zawodna”.

 „Nie możemy dopuścić do tego, żeby zohydzono nam największego, najwspanialszego człowieka, naprawdę świętego człowieka, który zrobił tyle dla Polski, który tak rozsławiał Polskę jak nikt inny, który był jej ambasadorem największym”, apeluje Jolanta Sosnowska. „Przecież podczas dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu Polacy czuli się na całym świecie naprawdę uprzywilejowani. Wystarczyło powiedzieć ‘jestem z Krakowa, jestem z Polski’, a się słyszało w każdym możliwym języku: Johannes Paul II, John Paul II,  Giovanni Paolo II, w każdym języku Papa Wojtyla – bo jesteśmy z Polski”, przypomina biografka Papieża Polaka. „Nie możemy sobie dać wmówić, że było inaczej, że to nie dzięki niemu odzyskaliśmy niepodległość”, uważa Jolanta Sosnowska.

„Gdyby nie to, że tak Pan Bóg zrządził, że papieżem został Polak, który stał się naszym przywódcą,  nie tylko duchowym, on się stał naszym prawdziwym przywódcą, byśmy do dzisiaj byli pod jarzmem komunizmu. Jeżeli sobie tego nie uzmysłowimy, jeżeli nie uzmysłowimy tego naszym dzieciom i wnukom, że to zawdzięczamy świętemu Janowi Pawłowi II, to będziemy biedni, bo uwierzymy w każdą propagandę, która skierowana jest przeciwko człowiekowi, która skierowana jest przeciwko Kościołowi”, ostrzega Jolanta Sosnowska.

Autorka „Największego z rodu Polaków” odnosi się również do ataków, jakie obecnie kierowane są na naszą polską tożsamość, nasz naród i polską kulturę, którą chce się wykorzenić. „Nie możemy na to pozwolić”, podkreśla Jolanta Sosnowska, przypominając patriotyczną polską postawę Jana Pawła. „On cały czas nam o tym przypominał. On cały czas podczas swojego pontyfikatu spotykał się z Polonią na całym świecie. Nie było pielgrzymki zagranicznej, w programie której [by] nie było spotkania z Polonią. On chciał wiedzieć, jak Polakom się tam żyje, jak im się powodzi, ale czy też trwają przy wierze swoich ojców, swoich dziadów. To było dla niego ważne.  Był dumnym Polakiem i myśmy za jego pontyfikatu byli dumnymi Polakami”, przypomina autorka.

Jolanta Sosnowska podkreśla, że Jan Paweł II już wiele lat temu przestrzegał nas przed tym, że przyjdą ataki na polskość, na rodzinę, na najmłodsze pokolenie, i chciał, żebyśmy byli przygotowani i mogli te ataki odeprzeć. „Dlatego 1991 rok i cała pielgrzymka poświęcona była wyjaśnianiu Dekalogu w świecie współczesnym, jak mamy go rozumieć i jakie grzechy przeciwko niemu popełniamy współcześnie. On nam przypominał, że Dekalog nigdy się nie zdezaktualizuje, że jego prawa zawsze pozostają w mocy”.

Biografka Jana Pawła II pozytywnie ocenia podejście wielu mediów do niedawno obchodzonej 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka. „Pytano zwykłych ludzi: ‘jak zapamiętałeś, czy masz jakieś wspomnienia?’. I to jest ważne, bo to właśnie powoduje, że zaczynamy uruchamiać naszą pamięć.  Nawet bardzo ważne jest takie wspomnienie: nigdy się z nim osobiście nie spotkałem, nie spotkałam, ale stałam w ostatnim rzędzie podczas Mszy św. na Błoniach albo – stałam gdzieś tam na samym końcu podczas tej wielkiej Mszy św. 2 czerwca 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Słyszałam, byłam częścią tej modlitewnej rzeszy. I to już jest ważne. To jest ważne, bo to jest mowa świadectwa dla swojego syna, dla swojej córki, dla wnuka, dla wnuczki. To jest ważne”, podkreśla Jolanta Sosnowska.

Całej rozmowy można wysłuchać na stronie Radia Pallotti TUTAJ.

Oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o św. Janie Pawle II:

Największy z rodu Polaków

Największy z rodu Polaków

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Największy z rodu Polaków – to określenie wobec Jana Pawła II pojawiło się już na początku jego pontyfikatu, a potem było powszechnie wypowiadane z dumą przy bardzo wielu okazjach, w tysiącach miejsc, przez ludzi Kościoła i przez zwykłych wiernych, ale też przez polityków i środki masowego przekazu, nie wyłączając tych, którzy dzisiaj tak zaciekle zwalczają Papieża Polaka.

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015

ks. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.

Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa

Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa

abp Marek Jędraszewski

Zamieszczone w tej książce rozważania Drogi Krzyżowej zostały napisane przez krakowskiego metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego na nabożeństwo, które w roku 2020 miało zostać odprawione w Nowej Hucie. Nie mogło być odprawione z powodu pandemii koronawirusa. Ale te bardzo ciekawe, warte utrwalenia rozważania ukazują się w postaci książkowej.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.