Francuski kapłan upamiętnił rocznicę pożaru katedry Notre Dame w Paryżu.

Nasi autorzy

Francuski kapłan upamiętnił rocznicę pożaru katedry Notre Dame w Paryżu.

Płonąca katedra Notre Dame w Paryżu. Fot.: GodefroyParis/CC-BY-SA-4.0 Płonąca katedra Notre Dame w Paryżu. Fot.: GodefroyParis/CC-BY-SA-4.0

Dla księdza Pierre’a Amara katedra Notre Dame zawsze była arcydziełem, „unikalnym przykładem absolutnego piękna”. Dokładnie rok temu, słynna paryska świątynia padła ofiarą pożaru, który strawił jej dach oraz iglicę. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia kapłan opowiedział o duchowym znaczeniu katedry dla francuskich katolików, zwłaszcza teraz, kiedy Francja ponownie została dotknięta poważnym kryzysem.

„Notre Dame jest świadkiem kilku stuleci historii Francji. Trwała przez całe wieki, zawirowania dziejowe i wojny. Podtrzymywała na duchu naród w najtragiczniejszych momentach”, powiedział ksiądz Amar w wywiadzie dla Catholic News Agency. „Kiedy rok temu zobaczyliśmy katedrę w płomieniach, poczuliśmy że kawał naszej historii ulega zniszczeniu. To był szok, bowiem zaatakowana została nasza tożsamość. Mury Notre Dame pamiętają 850 lat modlitw i westchnień”, powiedział kapłan.

W tym roku w Wielki Piątek (10 kwietnia) arcybiskup Michel Aupetit, metropolita Paryża uczcił we wnętrzu uszkodzonej katedry relikwie Korony Cierniowej odmawiając poruszająca modlitwę:

„Panie Jezu, rok temu katedra płonęła, co spowodowało szok milionów osób na całym świecie, ale też pragnienie odbudowania Notre Dame. Dziś cały świat został dotknięty śmiercionośną pandemią; paraliżuje nas strach. Twoja Korona Cierniowa ocalała z pożaru; to znak dla nas, że Ty cierpiałeś z powodu kpin i szyderstwa ludzi. To także wspaniały znak, że jesteś z nami podczas naszego cierpienia; nie jesteśmy sami, bo Ty zawsze jesteś z nami” – powiedział arcybiskup.

Rozprzestrzeniająca się we Francji epidemia koronawirusa opóźniła rzecz jasna prace nad odbudową katedry. Nie było możliwe usunięcie pozostałości zniszczonego i częściowo stopionego ołowianego dachu; początek pracy był zaplanowany na 23 marca. Na dzień obecny w części stropowej katedry ciągle znajduje się 551 ton metalu, co stwarza poważnie zagrożenie.

Ksiądz Amar przypomniał także, że kiedy rok temu Notre Dame stanęła w płomieniach, biskup Nanterre powiedział: „Nagle Francja przypomniała sobie, że jest chrześcijańska”.

„Dlaczego cały świat płacze nad zniszczoną katedrą Notre Dame? Całymi latami stała nienaruszona, a my prawie nigdy nie znajdowaliśmy czasu na modlitwę i kontemplację. Czy jedynie tragiczne wydarzenia sprawiają, że świat zaczyna coś rozumieć?” – pyta ksiądz Amar.

Źródło: Courtney Mares, Catholic News Agency, MM

Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Adam Bujak, Karol Wojtyła

Unikatowe wydanie ze wzruszającym listem Jana Pawła II o tym albumie napisanym trzy dni przed śmiercią! Watykan, Wielkanoc 2005 Drogi Panie Adamie, Bardzo dziękuję za życzenia i dedykację na ofiarowanym mi albumie "Znak, któremu sprzeciwiać się będą". Wdzięczny jestem za towarzyszenie mi modlitwą i cierpieniem w tym czasie zmagań z chorobą. Odwzajemniam życzenia świąteczne.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.