Francja, Nowa Akwitania: profanacja katolickiej katedry w Périgueux
Do niebywałego skandalu doszło we francuskim mieście Périgueux (Nowa Akwitania). W ostatnim czasie wiernym ograniczono dostęp do katedry St. Front, przesuwając godziny nabożeństw; we wnętrzu słynnej zabytkowej katedry można natomiast zobaczyć... cyrkowy trapez i liny dla akrobatów biegnące od chóru aż do prezbiterium. Jak się okazuje, katolicka świątynia została potraktowana jak arena cyrkowa na potrzeby festiwalu Mimos; co więcej w reklamie festiwalowych przedstawień można przeczytać, że „spektakl w zabytkowym wnętrzu katedry St. Front, wspaniałego pomnika francuskiego dziedzictwa historycznego, w którym do tej pory odbywają się nabożeństwa, jest świetnym symbolem... dialogu międzypokoleniowego”(!). Niestety, kapłani z St. Front widocznie nie widzą nic oburzającego w takim postawieniu sprawy, pojawiają się bowiem regularnie na spektaklach – najczęściej w towarzystwie znanej z lewicowych poglądów pani mer Périgueux. Przedstawienie przyciąga tłumy, a ludzie nie chcą pamiętać, że odbywa się ono w katolickiej katedrze, w której przez cały czas jest obecny Najświętszy Sakrament (nie jest wynoszony na czas spektaklu). Wielu katolików z Périgueux wielokrotnie się na to skarżyło – niestety bezskutecznie. Co gorsza, clou spektaklu stanowi dźwięk katedralnych dzwonów, które ogłaszają wejście głównego bohatera przedstawienia; nie jest nim Jezus.
Źródło: Riposte Catholique, MM
Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza
Postać wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego od najmłodszych lat frapowała Autora tej książki, ks. prof. Janusza Królikowskiego, którego mała ojczyzna wiąże się z małą ojczyzną genialnego odkrywcy, ale także wspaniałego, szlachetnego człowieka Ignacego Łukasiewicza.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.