Francja, Nowa Akwitania: profanacja katolickiej katedry w Périgueux

Nasi autorzy

Francja, Nowa Akwitania: profanacja katolickiej katedry w Périgueux

Do niebywałego skandalu doszło we francuskim mieście Périgueux (Nowa Akwitania). W ostatnim czasie wiernym ograniczono dostęp do katedry St. Front, przesuwając godziny nabożeństw; we wnętrzu słynnej zabytkowej katedry można natomiast zobaczyć... cyrkowy trapez i liny dla akrobatów biegnące od chóru aż do prezbiterium. Jak się okazuje, katolicka świątynia została potraktowana jak arena cyrkowa na potrzeby festiwalu Mimos; co więcej w reklamie festiwalowych przedstawień można przeczytać, że „spektakl w zabytkowym wnętrzu katedry St. Front, wspaniałego pomnika francuskiego dziedzictwa historycznego, w którym do tej pory odbywają się nabożeństwa, jest świetnym symbolem... dialogu międzypokoleniowego”(!). Niestety, kapłani z St. Front widocznie nie widzą nic oburzającego w takim postawieniu sprawy, pojawiają się bowiem regularnie na spektaklach – najczęściej w towarzystwie znanej z lewicowych poglądów pani mer Périgueux. Przedstawienie przyciąga tłumy, a ludzie nie chcą pamiętać, że odbywa się ono w katolickiej katedrze, w której przez cały czas jest obecny Najświętszy Sakrament (nie jest wynoszony na czas spektaklu). Wielu katolików z Périgueux wielokrotnie się na to skarżyło – niestety bezskutecznie. Co gorsza, clou spektaklu stanowi dźwięk katedralnych dzwonów, które ogłaszają wejście głównego bohatera przedstawienia; nie jest nim Jezus.

Źródło: Riposte Catholique, MM

Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza

Wynalazca i darczyńca. Biografia Ignacego Łukasiewicza

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Postać wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego od najmłodszych lat frapowała Autora tej książki, ks. prof. Janusza Królikowskiego, którego mała ojczyzna wiąże się z małą ojczyzną genialnego odkrywcy, ale także wspaniałego, szlachetnego człowieka Ignacego Łukasiewicza.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.