Francja: kolejny kościół zagrożony rozbiórką. Czy uda się uratować wyjątkowy zabytek?

Nasi autorzy

Francja: kolejny kościół zagrożony rozbiórką. Czy uda się uratować wyjątkowy zabytek?

Zagrożony rozbiórką kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Triaize. Fot. by Éduarel - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50190701 Zagrożony rozbiórką kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Triaize. Fot. by Éduarel - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50190701 Unikatowy w skali światowej kościół św. Jana Ewangelisty w Triaize w Wandei z powodu fatalnego stanu spowodowanego zawilgoceniem murów i fundamentów jest zagrożony rozbiórką; to wynik rażącego zaniedbania za kadencji poprzednich władz miasta: jak się okazuje jedyny na świecie kościół z oryginalną falistą dzwonnicą nie ma statusu zabytku!

Z tego powodu nie przysługują mu środki państwowe z funduszu ratowania dziedzictwa narodowego Francji, mimo iż został wybudowany w XI w.; oryginalną dzwonnicę dobudowano w XVIII w. Jednak obecny mer Guy Barbot, podobnie jak prywatni przedstawiciele Fundacji na rzecz Ratowania Dziedzictwa Narodowego Francji, podjęli próbę ratowania kościoła. Aby przeprowadzić konieczne prace remontowe potrzebna jest suma 1,6 mln. euro. Jest to także jedyny kościół w promieniu 5 kilometrów. Czy uda się uratować oryginalny zabytek?

Źródło: Valeurs Actuelles, France Bleu, MM

Dzisiaj zmuszeni jesteśmy do stawania w obronie naszej wiary na wielu płaszczyznach - zarówno ideologicznej, jak i tej materialnej, gdy próbuje się nam odebrać, zniszczyć kościoły i inne miejsca kultu:

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.