Fińskie koleje i dwaj producenci piwa rezygnują ze współpracy z Rosją. Czy sankcje są w stanie zakończyć wojnę na Ukrainie?

Nasi autorzy

Fińskie koleje i dwaj producenci piwa rezygnują ze współpracy z Rosją. Czy sankcje są w stanie zakończyć wojnę na Ukrainie?

Dzieci ukrywające się przed rosyjskim atakiem w piwnicy, Kijów, 1 marca 2022. Fot. by Mvs.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115682561 Dzieci ukrywające się przed rosyjskim atakiem w piwnicy, Kijów, 1 marca 2022. Fot. by Mvs.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115682561 Słynny pociąg „Allegro” kursujący pomiędzy stolicą Finlandii Helsinkami a Petersburgiem już nie pojedzie do Rosji. To nowa sankcja nałożona na Moskwę z powodu jej bestialskiej napaści na Ukrainę; ma ona wymowną symbolikę, bowiem dokładnie 12 lat temu ten supernowoczesny pociąg wyruszył w swoją pierwszą trasę do Petersburga z Władimirem Putinem na pokładzie; towarzyszyła mu wówczas jako gospodarz ówczesna pani prezydent Finlandii Tarja Halonen. Pierwszy kurs „Allegro” miał być symbolem odnowienia europejsko-rosyjskich relacji; co ciekawe, ta linia kolejowa funkcjonowała nawet podczas Zimnej Wojny! Rząd Finlandii, po zamknięciu ruchu samolotowego na teren Federacji Rosyjskiej, zdecydował się na odcięcie ostatniej linii komunikacyjnej łączącej Finlandię z Rosją. Z tego powodu w Finlandii „utknęli” liczni obywatele rosyjscy, którzy nie mają obecnie możliwości powrotu do Rosji, pomimo tego, że jak na razie lądowa granica pomiędzy Rosją a Finlandią pozostaje otwarta.

Z Rosji wycofuje się także producent piwa Heineken, uważanego za jedno z najbardziej lubianych przez Rosjan piw. Producent przewiduje przeniesienie działalności na inny rynek. „Jesteśmy zszokowani i głęboko zasmuceni trwającą wojną na Ukrainie. Już wcześniej ogłosiliśmy, że wstrzymujemy nowe inwestycje i eksport do Rosji, obecnie natomiast kończymy sprzedaż i produkcję na terenie Rosji. Nie będziemy czerpać żadnych korzyści finansowych ze współpracy z Rosją; to już rozdział zamknięty. Heineken rezygnuje także ze swojego przedstawicielstwa na terenie Federacji Rosyjskiej”, brzmi oficjalny komunikat firmy Heineken N.V.

Także duński koncern browarniczy Carslberg zdecydował się na zerwanie współpracy handlowej, produkcyjnej i inwestycyjnej z Rosją; tym samym piwo tej marki także będzie dla Rosjan niedostępne: „Podjęliśmy trudną i natychmiastową decyzję o całkowitym pozbyciu się naszej działalności w Rosji”, oświadczył oficjanie prezes Carlsberga, Ceesat Hart. „Nadal stanowczo potępiamy rosyjską inwazję, która doprowadziła do tak wielu ofiar śmiertelnych, zniszczeń i tragedii ludzkich”, dodaje biznesmen.

Biorąc pod uwagę rozpacz pewnej rosyjskiej nastoletniej influencerki, która, głośno płacząc... powyrzucała na śmietnik swoje buty i ubrania marek, które w ramach sankcji opuściły rynek rosyjski, ciekawe, czy brak ulubionego przez wielu Rosjan piwa wywoła równie rozpaczliwe reakcje.

Źródło: L’Obs, Le Parisien, Twitter, MM

Analiza stosunków polsko-rosyjskich pióra wybitnego znawcy tematu już wkrótce w księgarniach! 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.