Finlandia: Rosjanie wykluczeni z prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego

Nasi autorzy

Finlandia: Rosjanie wykluczeni z prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego

Organizatorzy Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach wykluczyli rosyjskich skrzypków z udziału w konkursowych zmaganiach w ramach nałożonych na Rosję sankcji z powodu jej bestialskiego ataku na Ukrainę i dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy masowych mordów na cywilnej ludności. Cyklicznie organizowany konkurs miał się odbyć w 2020 r., jednak ze względu na pandemię COVID-19 przesunięto go na maj 2022 r. Obecna decyzja została podjęta wbrew wcześniejszemu (oczywiście jeszcze sprzed wybuchu wojny) stanowisku Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych, według której „uczestnicy konkursu nie powinni być wykluczani z udziału jedynie na podstawie narodowości i powinni być oceniani jedynie na podstawie umiejętności artystycznych”. Jednak Federacja zaznaczyła, iż „w związku z intensyfikacją rosyjskich działań wojennych na Ukrainie sytuacja uległa zmianie”.

„8 kwietnia Komitet Konkursowy raz jeszcze przeanalizował kwestię udziału Rosjan zakwalifikowanych do konkursu im. Jeana Sibeliusa i doszedł do wniosku, iż w obecnej sytuacji dopuszczenie ich do udziału w zmaganiach konkursowych jest niemożliwe. Groza rosyjskich działań wojennych i odkrywane niedawno okrucieństwa sprawiają, że Komitet Konkursowy nie ma moralnego i etycznego prawa do dopuszczenia Rosjan do konkursu, mając także na względzie ochronę pozostałych uczestników. Podjęta decyzja ma także na celu zapewnienie konkursowi pokojowej i bezpiecznej atmosfery”. W ten sposób zakwalifikowani wcześniej Ravil Islyamow i Galina Zharova nie wystąpią podczas konkursowych zmagań. Zharova po otrzymaniu wiadomości od członków komitetu konkursowego umieściła na Facebooku informację, iż jej zdaniem jest to „dyskryminacja artystów ze względu na narodowość”. Podobne decyzje odnośnie do rosyjskich artystów podjęły także komitety konkursowe Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Dublinie, jak również Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Honens w Kanadzie, które także wykluczyły Rosjan ze startów konkursowych.

 

Źródło: Classic FM/Sophia Alexandra Hall, MM

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.