Czy Francja uratuje swoje katolickie dziedzictwo? Rada Miasta Cluny stara się o wpis na listę UNESCO
Opactwo świętych Piotra i Pawła w Cluny. fot. CC BY-SA 1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1028950 Czy miasto Cluny wraz z pozostałościami słynnego benedyktyńskiego Opactwa w Cluny zostanie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Jak podaje francuski dziennik France 3, w dniu dzisiejszym została zgłoszona kandydatura tego niezwykłego średniowiecznego miasta.
Opactwo w Cluny, mimo że nie dochowało się w całości do naszych czasów pozostaje prawdziwym klejnotem średniowiecznej architektury katolickiej; z tego powodu rada Miasta postanowiła wysunąć kandydaturę miasta do wpisania na listę UNESCO. „To co pozostało z Opactwa w Cluny to zabytek klasy światowej, prawdziwy skarb chrześcijańskiego średniowiecza, którego nie wolno zaprzepaścić”.
Lista zabytków z Cluny która miałaby zostać objęta patronatem nie została jeszcze sprecyzowana, bowiem w mieście znajduje się wiele rozproszonych średniowiecznych budynków, nazywanych „kluniackimi”, nie stanowiących jednolitej zabudowy. „Niewątpliwie jednak wpis na listę UNESCO miałby bardzo pozytywny wpływ na zwiększenie ruchu turystycznego w departamencie Saône-et-Loire”, napisano we wniosku.
Źródło: Valeurs Actuelles, MM
Na naszej polskiej ziemi co i rusz rozkwitają swoim pięknem duchowym i materialnym sanktuaria, wciąż tętniące życiem mimo postępującej w Europie sekularyzacji. Wiele z nich udokumentował w swojej monumentalnej pracy mistrz Adam Bujak:
Sanktuaria polskie
Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.