„Czy było warto?” Generał David Berger, dowódca Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i Sergeant Major Troy E. Black nie mają wątpliwości
Piechota Morska Stanów Zjednoczonych Fot. Wikimedia
Kiedy podczas wycofywania się amerykańskich oddziałów Talibowie przeprowadzili błyskawiczną ofensywę zajmując Afganistan, stwarzając tym samym śmiertelne zagrożenie dla wszystkich którzy współpracowali z Amerykanami wielu weteranów wojny w tym azjatyckim kraju zaczęło zadawać sobie pytania o sens ponad 20-letniej walki i ofiary swoich towarzyszy broni. Wielu z nich zmaga się z traumą spowodowaną zajęciem Kabulu przez talibów. W związku z tym amerykański Departament ds. Weteranów przygotowuje się na zwiększone zapotrzebowanie udzielenia profesjonalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej żołnierzom US Army którzy brali udział w afgańskiej misji. Dowódcy US Marines - Generał David Berger, dowódca Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i Sergeant Major Troy E. Black wystosowali okolicznościowy list do swoich podwładnych, w którym wyrazili uznanie dla ich służby, podkreślając iż miała ona sens. Prezentujemy treść listu:
Żołnierze!
Kiedy każdy z nas próbuje zrozumieć co się wydarzyło w ostatnich dniach [w Afganistanie], zapewne wielu z was zmaga się z prostym a jednocześnie jakże trudnym i bolesnym w obecnej sytuacji pytaniem: „czy było warto?” Materiały filmowe, fotografie i opowieści które oglądamy, czytamy i których słuchamy na nowo wywołują powrót bardzo osobistych wspomnień. Wysoko cenimy ludzkie życie i chcemy w to wierzyć że to czego US Marines dokonali w Afganistanie miało ogromny, bardzo pozytywny wpływ na życie mieszkańców tego kraju. W tym szczególnym momencie Sergeant Major Troy E. Black i ja [gen.David Berger] chcielibyśmy skierować do Was kilka słów wsparcia.
Obaj bez żadnych zastrzeżeń wierzymy że wasza służba miała ogromne znaczenie i była niezwykle skuteczna. Wypełniliście swój żołnierski obowiązek, odpowiedzieliście na wezwanie do służby dumnie niosąc amerykański sztandar, tak jak pokolenia US Marines przed Wami. Wyżej ceniliście dobro innych od Waszego. Walczyliście broniąc Waszego kraju, Waszych rodzin, przyjaciół i sąsiadów. Walczyliście aby terroryści już nigdy nie zagrozili Ameryce. Walczyliście o wolność dla afgańskich dziewcząt, kobiet, chłopców i mężczyzn, którzy pragną cieszyć się taką samą wolnością osobistą, jaką mamy my – Amerykanie. Walczyliście dla waszych towarzyszy broni. Nigdy ich nie zawiedliście. Nigdy, przenigdy się nie poddaliście. Mieliście jasno określony cel w życiu. Niezależnie od tego czy myśleliście o Waszej służbie w ten sposób czy też nie, daliście przykład kolejnym pokoleniom US Marines i kolejnym pokoleniom Amerykanów postępując zgodnie z wartościami takimi jak Honor, Odwaga i zaangażowanie. Czy było warto? Tak. Czy to co się stało nadal boli? Tak.
Od 2001 r. US Marines odważnie wypełniali swoją służbę w Afganistanie niosąc pokój jego mieszkańcom. Możecie być dumni z wypełnienia swoich obowiązków – wasza służba miała sens – zwłaszcza tych spośród Was którzy pełniąc obowiązki ponieśli najwyższą ofiarę. (...)
Nadszedł czas aby na nowo się spotkać i nadać jeszcze pełniejsze znaczenie naszemu motto „Semper Fidelis”. Pozostańmy wierni naszym towarzyszom broni, naszym rodzinom a także pamięci tych, którzy polegli pełniąc służbę. Jako Wasi przełożeni jesteśmy z Was dumni. Jesteśmy zaszczyceni że mogliśmy Wam służyć jako Wasi dowódcy.
Semper Fidelis
David H. Berger, Dowódca Korpusu US Marine Corps
Troy E. Black, Sergeant Major US Marine Corps
Obecnie w Afganistanie pozostają w czynnej służbie dwa bataliony US Marines, ochraniając Międzynarodowy Port Lotniczy Hamid Karzai w Kabulu; na ewakuację liczy jeszcze ponad 22 tys. osób – obywateli USA, tłumaczy afgańskich i innych obywateli Afganistanu, którzy współpracowali z US Army.
Źródło: Marine Corps Times/Philip Athey, MM
Uległość czy niepodległość
Zbiór głębokich refleksji prof. Andrzeja Nowaka nad losem naszego narodu. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.