Chile: duchowni aresztowani za odprawianie nabożeństw podczas pandemii. Sąd uznał, że niezgodnie z konstytucją

Nasi autorzy

Chile: duchowni aresztowani za odprawianie nabożeństw podczas pandemii. Sąd uznał, że niezgodnie z konstytucją

Chilijscy pastorzy, którzy zostali niesłusznie aresztowani za odprawianie nabożeństw, wygrali sprawę, co ustanowiło precedens dla wolności religijnej. Sąd orzekł, że zatrzymanie było niekonstytucyjne i oparte na akcie administracyjnym niezgodnym z prawem. Duchowni zostali aresztowani za rzekome naruszenie przepisów zdrowotnych odnośnie do COVID-19, które zabraniały działalności religijnej. Pastorów wspierało ADF International.

„Z zadowoleniem przyjmujemy tę decyzję chilijskich sądów o ustanowieniu precedensu dla wolności religijnej. Podczas odprawiania nabożeństw pastorzy przestrzegali wszystkich przepisów zdrowotnych związanych z COVID-19. Organy służby zdrowia wzięły ich na cel i zostali według uznania aresztowani na podstawie niekonstytucyjnych ograniczeń w zakresie ceremonii religijnych. Chociaż obowiązują przepisy zdrowotne, nie ma zakazu nabożeństw. Byłoby to poważnym naruszeniem praw podstawowych, do których Chile zobowiązuje się w szeregu międzynarodowych umów dotyczących praw człowieka i w swojej konstytucji. Decyzja ta stanowi precedens dla Chile w zakresie ochrony prawa do wolności wyznania przed zakazami kultu publicznego pod pretekstem nadzwyczajnych okoliczności” – powiedział Tomás Henriquez, dyrektor ds. Poparcia dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów w ADF International.

Na początku pandemii koronawirusa rząd chilijski ogłosił stan wyjątkowy. W kilku regionach lokalne władze wydały nakazy, które wyraźnie zabraniały działalności religijnej. W mieście Los Ángeles w regionie Bio-Bio władze sanitarne wzięły na cel lokalną diecezję katolicką, zamykając wszystkie kościoły. Chociaż prawne odwołania od tego środka zostały odrzucone przez sądy, to jednak urzędnicy służby zdrowia zmienili kurs i po negatywnych relacjach prasowych i presji publicznej wycofali niezgodne z prawem nakazy dotyczące kultu - umożliwiając ponowne  otwarcie drzwi świątyń.

Te same władze, które zamykały kościoły katolickie, aresztowały co najmniej dwóch pastorów za rzekomo nielegalne nabożeństwa. Niedawno sąd najwyższy potwierdził, że konstytucja wymaga od państwa, aby nie zakłócać ani nie ograniczać korzystania z wolności religijnej i zapewnić swobodne korzystanie z niej wszystkim bez wyjątku. To wyraźnie obejmuje prawo do publicznego kultu i odbywania spotkań.

Sąd najwyższy twierdził również, że uchwała z marca bieżącego roku, która zabraniała działalności religijnej, jest niezgodna z konstytucją, ponieważ konstytucja dopuszcza jedynie ograniczenia wolności religijnej, ale nie pozwala na jej zawieszenie. Ponieważ pastorów zatrzymano na mocy tej uchwały, ich aresztowanie uznano za nielegalne.

Źródło: ADF International, AM

"Wielkim zatrzymaniem" nazywa pandemię koronawirusa prof. Aleksander Nalaskowski. O tym, jak zmienił się świat z powodu m.in. tego wydarzenia pisze w swojej bestsellerowej książce: 

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.