Boże Narodzenie bez Mszy św.? Belgijscy katolicy nie zgadzają się z decyzją swojego rządu
Na mocy ministerialnego dekretu z dnia 29 listopada publiczne Msze św. pozostaną w Belgii zawieszone do 15 stycznia 2021 roku, co dla ok. 6,5 mln katolików w kraju oznacza Święta Bożego Narodzenia bez Pasterki i świątecznych nabożeństw. W odpowiedzi na to powstała inicjatywa, aby poszczególne katolickie parafie jako osoby prawne wraz z proboszczami oraz wiernymi pozywały do sądu rząd belgijski, powołując się na chronioną przez konstytucję wolność wyznania. Według organizatorów akcji pozwy złożone w dniach 7-11 grudnia mogą zostać rozpatrzone przed Bożym Narodzeniem, lecz nie jest to pewne. Po pierwszym z nich, który będzie najbardziej kosztowny, oczekują, że każdy następny będzie kosztował około 1000 euro. W związku z tym belgijscy katolicy przyjmują darowizny, aby pomóc sfinansować koszty procesów.
Biskupi belgijscy zostali poinformowani o inicjatywie walki o Msze św. na drodze prawnej, jednak nie biorą w niej udziału, jak poinformowali organizatorzy. W oświadczeniu dla prasy z 1 grudnia belgijski episkopat uznał potrzebę środków, aby powstrzymać pandemię koronawirusa, ratować ludzkie życie i zmniejszyć presję na system opieki zdrowotnej. „Mimo tego biskupi, podobnie jak wierni, odczuwają ten lockdown publicznych celebracji religijnych w kościołach jako ograniczenie w doświadczeniu swojej wiary” – stwierdzili. „Biskupi chcą ponownie podjąć dialog z właściwymi służbami rządowymi w celu konsultacji w sprawie wznowienia publicznych celebracji religijnych, wznowienia w ramach protokołów gwarantujących maksymalne bezpieczeństwo”.
Belgia, jak podaje się powszechnie, ma najwyższy wskaźnik zgonów na COVID-19; ponad 591 tys. osób zostało zakażonych, z czego około 17 tys. zmarło. Kościół początkowo zawiesił publiczne sprawowanie Mszy św. w marcu, gdy kraj stanął przed swoim pierwszym narodowym lockdownem. Świątynie pozostawały otwarte na prywatną modlitwę, dozwolone były również chrzty, śluby i pogrzeby ze ściśle ograniczoną liczbą uczestników. Msze św. zaczęto ponownie sprawować publicznie w czerwcu, jednak zawieszono je 2 listopada w czasie drugiego narodowego lockdownu, który nastąpił po nowym wzroście przypadków zakażeń.
Źródło: CNA/Hannah Brockhaus, AM
Wpływ pandemii na naszą rzeczywistość rozważa w swojej książce prof. Aleksander Nalaskowski:
Wielkie Zatrzymanie
Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.