Bojownik o polską wolność Harro Harring w Jaśle.

Nasi autorzy

Bojownik o polską wolność Harro Harring w Jaśle.

Źródło: Biały Kruk Źródło: Biały Kruk

12 września w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle gościła Krystyna Szayna-Dec.
Autorka książki „Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej. Awanturniczy żywot Harro Harringa Kazimirowicza, poety, bojownika o wolność, Polaka  z wyboru" jest literaturoznawcą, germanistką i nauczycielem akademickim PWSZ w Krośnie. Książka o Harro Haringu nie jest jej jedyną publikacją. Ponadto wydała album o swoim dziadku Andrzeju Szajnie, jasielskim rzeźbiarzu.

Praca nad obiema książkami, poszukiwania, zbieranie bibliografii zajęło jej wiele lat. Uznała bowiem, że obie postaci warte są pamięci i utrwalenia ich twórczego wysiłku.

Harro Harring obchodzi w tym roku 220 rocznicę urodzin (1798-1870). Urodzony w duńskim Ibenshof w północnej Fryzji, od dziecka był wychowywany w wartościach niepodległościowych. Był to czas powstań i walk wyzwoleńczych narodów Europy. Autorka znakomicie osadza swojego bohatera w historycznych realiach. Jej narracja jest barwna i śmiało mogłaby być scenariuszem filmowym. Zachowane są wszystkie elementy kategorii "płaszcza i szpady" - wojna, ucieczka, dezynwoltura, humor i... wielka miłość.

Wielu Jaślan jeszcze przed spotkaniem przeczytało książkę „Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej”. Wieczór autorski Krystyny Szayny-Dec zdominował wątek miłosny Harro Harringa oraz kulisy powstawania jego biografii.

- Harring był człowiekiem wielu talentów: malował, pisał powieści i poezję, a jego dziennikarski pazur widać w zaangażowanych esejach, polemikach, odezwach i listach - mówiła Krystyna Szayna-Dec. – Nieokiełznany charakter i zaangażowanie narodowowyzwoleńcze skierowane było na walkę z tyranią o swobody i godność człowieka - kontynuowała.

Wśród prawie stu czytelników na spotkaniu był także animator kultury z Jasła, Zbigniew Dranka. – Jestem pod wrażeniem dociekliwości autorki. Pojęcia nie miałem, że tyle historii i tyle dat wiąże się z bogatą biografią jednego tylko człowieka. To taka książka, do której się wraca z chęcią. Moja jedenastoletnia wnuczka jest pasjonatka historii. Z pewnością także doceni tą znakomitą książkę!

Postać Harro Harringa, jego biografię oraz naszą autorkę doceniono także zagranicą.
Krystyna Szayna-Dec wyjeżdża teraz do Niemiec na zaproszenie tamtejszych środowiska akademickich i wielbicieli Harro Harringa.   

Źrodło: A.Mą, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

 

Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej. Awanturniczy żywot Harro Harringa Kazimirowicza. EGZEMPLARZ Z AUTOGRAFEM

Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej. Awanturniczy żywot Harro Harringa Kazimirowicza. EGZEMPLARZ Z AUTOGRAFEM

Krystyna Szayna-Dec

Cóż za barwny i bogaty żywot! Historia prawdziwego romantyka, jakim był Harro Harring (1798–1870). Duńczyk z urodzenia, niemieckojęzyczny pisarz, z wyboru Polak, był zarówno niebywale popularnym w swej epoce poetą, jak i niepospolicie odważnym bojownikiem o wolność narodów, prześladowanym do końca swoich dni przez… carską policję. Mając niespełna 30 lat został ułanem, oficerem gwardii przybocznej wielkiego księcia Konstantego w Warszawie.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.