Biblioteki znów otwarte. Najnowsze rozporządzenie pozwala na udostępnianie księgozbiorów czytelnikom

Nasi autorzy

Biblioteki znów otwarte. Najnowsze rozporządzenie pozwala na udostępnianie księgozbiorów czytelnikom

W związku z rozporządzeniem opublikowanym 26 listopada w Dzienniku Ustaw biblioteki mogą wznowić swoją działalność. Dokładnie jest to pozycja 2091 w Dz.U. z 2020 r. i brzmi ona: „Do dnia 27 grudnia 2020 r. prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie”.

W związku z powyższym rozporządzeniem Biblioteka Narodowa przypomina, że dokument ten nie oznacza nakazu wznowienia działalności, co uzależnione jest od decyzji dyrektorów poszczególnych placówek. Jednocześnie BN rekomenduje bibliotekom skupienie się przede wszystkim na wypożyczeniach do domu, w dalszej kolejności dopiero sugeruje udostępnianie książek w czytelni.

Sugestią Książnicy Narodowej jest także wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla czytelników oraz środków bezpieczeństwa, a mianowicie m.in.:

- prowadzenie rezerwacji miejsc w czytelniach oraz umawianie godzin odbioru książek w wypożyczalniach; - udostępnianie zbiorów i ich zwrot za pośrednictwem książkomatów;

- wprowadzenie usługi „Książka na telefon” i innych form bezkontaktowego wypożyczenia;

- wprowadzenie przerw w trakcie otwarcia biblioteki, by w tym czasie wietrzyć pomieszczenia, dezynfekować blaty, podłogi i klamki;

- dezynfekcja stanowisk komputerowych czy innych urządzeń dostępnych dla czytelników;

- wprowadzenie większego limitu wypożyczanych egzemplarzy;

- przedłużenie okresu wypożyczenia;

- wstrzymanie naliczania kar za nieterminowe zwroty do czasu zakończenia epidemii;

- stałe zachęcanie do korzystania z zasobów cyfrowych darmowych i komercyjnych;

- utrzymywanie dogodnych godzin otwarcia;

- utrzymywanie i rozwijanie kontaktu z czytelnikami poprzez internet (strona www biblioteki, media społecznościowe, komunikatory) oraz telefon;

- poddawanie kwarantannie zbiorów zwracanych przez użytkowników do biblioteki przez 3 dni.

bn.org.pl, rynek-ksiazki.pl /AD

Wiele książek Białego Kruka czeka na czytelników w bibliotekach, ale przynajmniej niektóre z nich powinny znaleźć się w każdym polskim domu:

        PAKIET Dzieje Polski, Tomy 1-4 w promocyjnej cenie 235 zł

PAKIET Dzieje Polski, Tomy 1-4 w promocyjnej cenie 235 zł

Andrzej Nowak

PAKIET Dzieje Polski, Tomy  do 1 do 4  - zamiast  za 334,90 zł oferujemy nasz bestseller w specjalnej promocji za 235 zł!
 
Trzy kolejne tomy Dziejów Polski;
Tom 1. Skąd nasz ród
Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Tom 3.  Królestwo zwycięskiego orła
Tom 4. Trudny złoty wiek.

 

 

Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie 199zł

Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie 199zł

 

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

 

 

 

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

 

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.