Będzie embargo na rosyjską ropę? Unia Europejska podejmuje odpowiednie kroki
Na zdjęciu Charków zniszczony rosyjskimi bombardowaniami. M.in. dzięki sprzedaży swoich surowców Rosja ma środki na prowadzenie wojny. Fot. Автор: Mvs.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115681122 Komisja Europejska uważa, że całkowite embargo na rosyjską ropę jest możliwe, zgodziła się jednak na opóźnienie tego procesu w odniesieniu do kilku członków wspólnoty. Dała też wszystkim członkom Unii kilka miesięcy czasu na przygotowanie się do wprowadzenia tego embarga; wygląda jednak na to, że może to skutkować dalszym wzrostem cen, które już teraz osiągają szczyty.
W związku z trwającą wojną na Ukrainie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego szósty pakiet sankcji przeciwko Moskwie. Dwudziestu siedmiu członków wspólnoty, którzy muszą go zatwierdzić, przestudiowało go zanim jeszcze znalazł się „na stole”. Głównym tematem debaty było prezentowane embargo na rosyjską ropę. „Systematycznie odcinamy się od rosyjskich surowców: w ciągu sześciu miesięcy będziemy niezależni od rosyjskiej ropy, natomiast do końca roku odetniemy się od pozostałych rosyjskich produktów ropopochodnych”, powiedziała Ursula von der Leyen. „To nie będzie łatwe (…) ale musimy to zrobić”, dodała.
Nie ulega wątpliwości, że rosyjskie surowce finansują wojnę na Ukrainie. Jak podaje raport Center for Research on Energy and Clean Air od początku wojny do Rosji nadal wpływają środki za surowce, w tym 21 mld. euro za ropę naftową. Dziś jednak Unia Europejska jest gotowa przyjąć embargo na rosyjską ropę, która pokrywa 26% zapotrzebowania Unii na „czarne złoto”.
Źródło: Le Monde, MM
Aby lepiej zrozumieć trudne relacje polsko-rosyjskie warto sięgnąć po bestsellerową książkę prof. Andrzeja Nowaka:
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.