Antyrosyjski wandalizm na holenderskim cmentarzu wojennym. Groby aliantów oszpecone swastykami
Rosyjskie okrucieństwo wywołuje emocjonalne reakcje w wielu krajach. Na zdjęciu ukraiński Irpień po rosyjskim ataku. Fot. Автор: Rasal Hague - Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117487752 Cmentarz z czasów II wojny światowej w Nijmegen we wschodniej Holandii został oszpecony antyrosyjskimi tekstami i swastykami, poinformował portal informacyjny Nu.nl 4 maja po południu. Na stronie internetowej opublikowano kilka zdjęć przedstawiających namalowane ukraińskie flagi, swastyki i napis „J…ć Rosję” przy wejściu na cmentarz Jonkerbos i na kilku nagrobkach. Nekropolia ta jest miejscem ostatniego spoczynku 1642 żołnierzy, głównie Brytyjczyków, ale także Kanadyjczyków, Australijczyków i innych aliantów.
Burmistrz Nijmegen Hubert Bruls powiedział, że wandalizm był „obrzydliwy”. „I to jeszcze wydarzyło się w taki dzień jak dzisiaj” – powiedział gazecie „De Gelderlander”, nawiązując do obchodów Dnia Pamięci 4 maja, kiedy w Holandii oddaje się hołd poległym podczas II wojny światowej. „Nie rozumiem, jak ktoś mógł to zrobić”. Cmentarz został zamknięty dla zwiedzających, podczas gdy policja przeprowadza badanie kryminalistyczne i trwają prace porządkowe.
Na cmentarzu Jonkerbos wymalowano sprayem swastyki i rasistowskie teksty również w 1993 roku; wtedy trzech mężczyzn zostało aresztowanych i osadzonych w więzieniu na kilka miesięcy.
Źródło: Dutch News, AM
Rosyjska agresja na Ukrainę wzbudza zrozumiałe oburzenie na całym świecie. Skąd bierze się postawa Rosji pisze w swojej najnowszej książce prof. Andrzej Nowak:
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.