Amp Futbol: Wisła Kraków druga w Europie

Nasi autorzy

Amp Futbol: Wisła Kraków druga w Europie

Ampfutboliści Wisły Kraków w finale Ligi Mistrzów, fot. z AMP FUTBOL POLSKA.

Ampfutboliści Wisły Kraków w finale Ligi Mistrzów, fot. z AMP FUTBOL POLSKA.

W niedzielny wieczór Wisła Kraków stanęła przed kolejnym wielkim wyzwaniem, starając się przełamać niemoc z poprzedniego roku i zdobyć złoto Ligi Mistrzów w Amp Futbolu. W dramatycznym finale polska drużyna zmierzyła się z tureckim potentatem Sahinbey Belediyespor, jednak mimo wspaniałego startu musiała uznać wyższość rywali i zakończyć turniej na drugim miejscu.

Faza grupowa tego prestiżowego turnieju nie była prosta dla wiślaków. Już na początku pokonali mistrza Włoch, Sporting Amp Futbol, 2:0, a następnie w emocjonującym spotkaniu zespół z Hiszpanii, Flamencos Amputados Sur, uległ im 4:2. W tym meczu Biała Gwiazda musiała stawić czoło wyzwaniom, gdy przeciwnicy zdołali doprowadzić do remisu, ale dzięki fantastycznemu kontratakowi i strzałowi z dystansu Krystiana Kapłona Wisła odzyskała prowadzenie.

W półfinale Wisła stanęła przed mistrzem Anglii, Portsmouth Amputee FC. Pomimo początkowego straszenia ze strony przeciwników wiślacy zdołali utrzymać przewagę, a kluczową bramkę zdobył Jakub Kożuch, zapewniając tym samym awans do finału.

W wielkim finale z tureckim Sahinbeyem Wisła prowadziła już 2:0 po golach Kapłona i Grygiela. Jednak końcówka pierwszej połowy przyniosła niekorzystne wydarzenia, z golem kontaktowym dla Turcji i czerwoną kartką dla Wisły, co oznaczało grę w osłabieniu. W drugiej połowie Turcy szybko wyrównali, ale Wisła miała szansę na ponowne objęcie prowadzenia. Niestety nie udało się tego wykorzystać, a w samej końcówce Sahinbey Belediyespor strzelił decydującego gola, pokonując wiślaków 3:2.

Mimo tej porażki drugie miejsce w Europie drugi rok z rzędu stanowi wielki sukces dla ampfutbolistów Wisły Kraków. Kapitan Przemysław Świercz podkreśla, że ich ekipa jest teraz silniejsza niż kiedykolwiek i mimo chęci zdobycia złota są dumni z osiągnięcia srebrnego medalu. Wiślacy dziękują polskim kibicom za wsparcie w hiszpańskiej Esteponie i z nadzieją patrzą w przyszłość, planując już kolejne wyzwania i zmagania na arenie międzynarodowej. Niech to będzie dopiero początek ich długiej i triumfalnej drogi w światowym Amp Futbolu.

Amp Futbol, znany również jako Amputee Football lub Amp Soccer, to niezwykła odmiana piłki nożnej, w której uczestniczą zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny dolnej (w przypadku graczy z pola) lub kończyny górnej (u bramkarzy). Dyscyplina ta zyskała na popularności w drugiej dekadzie XXI wieku, obecnie rozgrywana jest w ponad 40 krajach.

Początki Amp Futbolu sięgają 1980 roku, kiedy to grupa niepełnosprawnych narciarzy z Donem Bennettem na czele poszukiwała sposobu utrzymania aktywności fizycznej również w sezonie letnim. Pomysł narodził się podczas gry w koszykówkę, kiedy piłka przypadkiem potoczyła się w kierunku stojącego kilka metrów dalej Dona, który, używając kuli, odkopał ją do swojego syna. W tym samym roku w Bellevue, USA, zorganizowano pierwsze spotkania i treningi tej nowej dyscypliny, tworząc jednocześnie pierwszy na świecie związek Amp Futbolu – Amputee Soccer International.

Początkowo turnieje odbywały się na małych boiskach, a w 1984 roku w Seattle zorganizowano pierwszy turniej z udziałem drużyn z całej Ameryki Północnej oraz Środkowej. Pierwsze Nieoficjalne Mistrzostwa Świata miały miejsce w 1987 roku, ale do 1990 roku organizacja turniejów pozostawiała wiele do życzenia. Kolejny kryzys nastąpił w 2002 roku, jednak od Mistrzostw Świata w Brazylii w 2005 roku dyscyplina zaczęła się rozwijać na nowo.

W 1998 roku powstała International Amputee Football Federation, a w 2005 roku założono World Amputee Football Federation, co przyczyniło się do ustalenia nowych standardów i wytycznych organizacji międzynarodowych turniejów. W 2007 roku w Turcji odbyły się pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata w Amp Futbolu, a rok później również pierwsze Oficjalne Mistrzostwa Europy.

W Polsce historia Amp Futbolu sięga października 2011 roku, kiedy to odbyły się pierwsze treningi. Reprezentacja Polski została powołana w marcu 2012 roku, a jej oficjalny debiut miał miejsce na Turnieju Czterech Narodów w Manchesterze w 2012 roku. Amp Futbol zyskał popularność również na poziomie klubowym, z pierwszym sezonem Amp Futbol Ekstraklasy w Polsce, który rozpoczął się w 2015 roku. Dzisiaj w Polsce działa wiele klubów, a reprezentacja Polski regularnie uczestniczy w międzynarodowych turniejach.

Zasady gry bazują na regułach piłki nożnej dla osób pełnosprawnych, ale istnieją pewne różnice, takie jak rozmiary boiska czy liczba zawodników. Mecze Amp Futbolu to widowisko pełne emocji, a gracze pokazują, że pomimo braku kończyny są zdolni do rywalizacji na wysokim poziomie.

Źródło: Amp Futbol Polska, TP 

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Historia Sportu w Polsce Tom 1

Krzysztof Szujecki

Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.

 

Bieg życia Justyny

Bieg życia Justyny

Adam Sosnowski, Andrzej Stanowski

Pierwsza na świecie biografia multimedalistki olimpijskiej Justyny Kowalczyk. Niewiarygodne tempo - książkę wieńczy relacja z Vancouver. We wszystkich dobrych księgarniach "Bieg życia Justyny" znalazł się już w tydzień po olimpiadzie! Książka dokumentuje osiągnięcia polskiej królowej nart, stwarza również niepowtarzalną okazję bliższego jej poznania.

 

Niepokój stadionów

Niepokój stadionów

Marek Bobakowski, Rafał Zaremba

Niepokój stadionów to bogato ilustrowana, napisana porywającym językiem książka, a starannie dobrane zdjęcia pozwalają wczuć się w klimat opisanych wydarzeń. Autorzy, dwaj znakomici dziennikarze sportowi, analizują problem wielkich emocji, które w różny sposób towarzyszą rozgrywkom sportowym.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.