3 grudnia odbędzie się VIII Dzień Patrioty! Arcyciekawe spotkanie m.in. z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Antonim Macierewiczem, Wojciechem Polakiem czy Jakubem Maciejewskim!
Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczeka się już swojej ósmej edycji. Jest to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”.
W tym roku tematem przewodnim jest wojna, albowiem ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w jej cieniu – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia. Wreszcie do polskich granic wojna przybyła bardzo konkretnie. Toczy się tuż obok – w starym, można powiedzieć, stylu: z nalotami, czołgami, tysiącami zabitych, spaloną ziemią, strachem i cierpieniem milionów. Imperium rosyjskie najechało sąsiedni kraj i niszczy, grabi, morduje. Ta wojna także nas dotyczy.
Jaka może być nasza reakcja? Odpowiedzi będziemy szukać podczas VIII Dnia Patrioty.
Program:
Ks. prof. Janusz Królikowski
Błogosławieni pokój czyniący w sercu i na świecie
Red. Jakub Maciejewski
Wojna na Ukrainie – doświadczenie osobiste
Prof. Wojciech Polak
Czy stan wojenny był wojną?
Marszałek Senior Antoni Macierewicz
Czy Polsce grozi wojna domowa?
Prof. Wojciech Roszkowski
Trwa wojna o świat bez Boga
Prezes Leszek Sosnowski
Wojna o podręcznik
Prof. Andrzej Nowak
Kozacy, czyli wojenny lud w Rzeczypospolitej (zapowiedź VI tomu „Dziejów Polski”)
Wręczenie Nagrody PATRIOTA ROKU i laudacja
Recytacja patriotycznych wierszy romantycznych
Halina Łabonarska
Prowadzenie
Anna Popek
VIII Dzień Patrioty to cykl wykładów, spotkań autorskich, występy artystyczne oraz przedświąteczny kiermasz książek, który odbędzie się 3 grudnia 2022 (sobota) od godz. 13:00 w Sali PTG „Sokół” przy ul. J. Piłsudskiego 27 w Krakowie.
Od godz. 13.00 czynny będzie kiermasz, a od godz. 14.15 stoiska autorskie.
Wstęp wolny!
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Wawel. Skarbiec wiary i polskości
Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.