20 lat po narodzinach: ewolucja i dominacja Facebooka w świecie mediów społecznościowych

Nasi autorzy

20 lat po narodzinach: ewolucja i dominacja Facebooka w świecie mediów społecznościowych

fot. Pexels (Pixabay)

fot. Pexels (Pixabay)

Dnia 4 lutego 2004 roku Mark Zuckerberg, student Uniwersytetu Harvarda, zainaugurował erę mediów społecznościowych, zakładając TheFacebook.com – platformę, która dwie dekady później wciąż pozostaje potęgą cyfrowego świata.

Początki i ewolucja

Początkowo dostępny jedynie dla studentów Harvardu, Facebook szybko zdobył popularność, umożliwiając rejestrację studentom innych uczelni. W 2006 roku otworzył swoje podwoje dla licealistów i profesjonalistów, co zainicjowało lawinowy wzrost użytkowników. Jednak milowym krokiem było poszerzenie sieci o różne grupy wiekowe, co uczyniło Facebooka przestrzenią dla wszystkich.

Grywalizacja relacji społecznych

Pablo Boczkowski, profesor z Northwestern University, zauważa, że Facebook wykorzystał grywalizację relacji społecznych, umacniając więzi między użytkownikami. Mechanizmy takie jak „polubienia”, komentarze i udostępnienia stały się integralną częścią interakcji społecznych, umożliwiając porównywanie się i utrzymywanie kontaktów w sposób niemożliwy do osiągnięcia w życiu osobistym.

Upadek konkurentów

W tym samym czasie konkurenci Facebooka, tacy jak MySpace i Friendster, znikali z rynku. MySpace, choć kiedyś najpopularniejszy, stracił swoją pozycję na rzecz Facebooka, który konsekwentnie inwestował w innowacje, jak przejęcie Instagrama w 2012 roku za miliard dolarów, stając się potęgą w dziedzinie mediów społecznościowych.

Inwestycje i ekspansja

Meta Platforms Inc., wcześniej znane jako Facebook, nieustannie inwestuje w rozwój nowych funkcji i aplikacji. Zakupienie WhatsAppa za 16 miliardów dolarów w 2014 roku i firmy Oculus zajmującej się wirtualną rzeczywistością za 2 miliardy dolarów zwiększyło wpływ Meta na różne obszary cyfrowego świata.

Odporność na konkurencję

W obliczu konkurencji Meta utrzymuje swoją dominującą pozycję. Konfrontacja z TikTokiem przez Facebooka i Instagram, a także wprowadzenie Threads, nowej aplikacji o charakterze rozmów w czasie rzeczywistym, pokazuje, że Meta nie boi się dostosowywać do dynamicznie zmieniającego się krajobrazu mediów społecznościowych. 

Wnioski po 20 latach

Po dwóch dekadach obecności na rynku Facebook, przekształcony teraz w Meta Platforms Inc., pozostaje liderem mediów społecznościowych. Innowacje, przejęcia, grywalizacja relacji społecznych i elastyczność w dostosowywaniu się do potrzeb użytkowników przyczyniły się do niezwykłego sukcesu platformy. W szybko zmieniającym się sektorze gospodarki 20 lat obecności na rynku to niezwykły wyczyn. Facebook, zaczynając od ekskluzywnego portalu dla studentów, stał się fundamentalnym elementem kultury cyfrowej, utrzymując swoją przydatność w społeczeństwie na przestrzeni lat.

Źródło: CNN, TP

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.