Kraków. Bazylika Mariacka

Kiedy Polak mówi po prostu: kościół Mariacki, wiadomo, że ma na myśli właśnie tę narodową świątynię położoną w sercu Krakowa. Tu, przez wieki, nagromadziły się bezcenne skarby sztuki, a królowie, artyści, znamienici mieszczanie, szlachta i prosty lud świętowali swoje radości i opłakiwali smutki. Odrestaurowana ostatnimi laty bazylika wygląda obecnie tak pięknie, jak jeszcze nigdy dotąd w swej wielowiekowej historii, a słynny gotycki ołtarz Wita Stwosza nabrał takiego blasku i świetności, jakimi szczycił się za czasów mistrza z Norymbergi.

Album zawiera wiele unikatowych fotografii kościoła, jego wnętrza, licznych zabytków, pamiątek narodowych, wiele zbliżeń, których bez pomocy obiektywu mistrza nigdy byśmy nie zobaczyli. Całości dopełnia i znakomicie przybliża dzieje kościoła Mariackiego tekst wybitnego historyka sztuki i znawcy Krakowa, autora wielu książek o królewskim mieście, profesora Michała Rożka.

Rozdział 1 Dzieje    10

Rozdział 2 Beatyfikacja    38

Rozdział 3 Nawa główna    52

Rozdział 4 Prezbiterium    74

Rozdział 5 Ołtarz    124

Rozdział 6 Nawa lewa    136

Rozdział 7 Nawa prawa    156

Rozdział 8 Dzwony    180

 

md, ekai.pl

Niezwykły album fotografii krakowskiej bazyliki mariackiej ukazał się nakładem wydawnictwa Biały Kruk. Autorem zdjęć gruntownie odrestaurowanego kościoła jest Adam Bujak. „Mam wrażenie, jakbym znał dwie świątynie: mroczną i zaniedbaną przed konserwacją oraz jasną, słoneczną, niezwykłą po odnowieniu” – wyznał w rozmowie z KAI artysta. Album „Bazylika Mariacka” zawiera wiele unikatowych fotografii świątyni, jej wnętrza, licznych zabytków i pamiątek narodowych. W obiektywie Adama Bujaka można zobaczyć również nieznane na ogół szczegóły sztuki architektonicznej i zdobniczej kościoła. Znany fotograf wyznał, że największe wrażenie wywarła na nim cudowna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. „Mogłem spojrzeć na utrwalone przez artystę oblicze z bliska i nigdy nie zapomnę bijącego zeń majestatu śmierci: mistyki śmierci Boga i naturalizmu konania człowieka” – powiedział Bujak. W albumie wydawnictwa Biały Kruk utrwalone są poszczególne części świątyni oraz jej podziemia, w których spoczywają doczesne szczątki najznamienitszych mieszczan krakowskich. Osobny rozdział stanowią fotografie z uroczystości beatyfikacyjnych bł. Anieli Salawy, które odbyły się na krakowskim Rynku w 1991 roku. Praca nad albumem trwała ponad półtora roku. Wymagała ona ustawiania w świątyni specjalnych rusztowań, z których Bujak mógł fotografować niedostępne dla ludzkiego oka szczegóły.

4 lipca 2007 r.

JM, „Dziennik Polski”

 Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeszcze w poł. XIX wieku Bazylika Mariacka miała barokowy wystrój. Przeprowadzona w latach 1989-1999 konserwacja odsłoniła na nowo niebywały urok Bazyliki Mariackiej. Krakowska świątynia od lat fascynuje fotografika Adama Bujaka. W swym najnowszym albumie, który ukazał się właśnie nakładem wydawnictwa „Biały Kruk”, artysta prezentuje miejsca do niedawna niewidoczne, ukryte pod patyną wieków. „Przebywam często w Rzymie – mówi Adam Bujak – i choć mówi się, że stolica Włoch jest miastem kościołów, nie ma tam takiego wspaniałego gotyku jak w Krakowie”. „Zdjęcia do albumu wykonywałem w bardzo sprzyjających okolicznościach, gdy wnętrza odzyskały dawny blask” – podkreśla Adam Bujak. „Miałem wrażenie, jakbym fotografował rzeźby Wita Stwosza czy też malowidła Jana Matejki i Józefa Mehoffera bezpośrednio po tym, jak powstały. Wielu detali nie było wcześniej widać, gdyż były pokryte pleśnią i okopcone dymem świec. Dzięki specjalnemu 20-metrowemu wysięgnikowi mogłem fotografować niedostępne miejsca. Starałem się, aby w albumie znalazły się wszystkie najważniejsze dzieła sztuki. Istotne było dla mnie wydobycie nastroju bazyliki”.

4 lipca 2001 r.

Merlin.pl

 Bazylika Mariacka od prawie ośmiu wieków góruje nad krakowskim Rynkiem Głównym. Wydaje się trwać ponad czasem – dumna, wyniosła, idealnie wkomponowana w tło. Poza piękną fasadą, kryje w sobie skarby przeszłości – by je poznać, trzeba mieć naturę poszukiwacza skarbów, lub... pod ręką album Adama Bujaka. Dzięki tej książce mamy okazję dostrzec detale niedostępne zwykłemu oku. Ile razy wędrowałam po bazylice, dopatrując się jakiegoś nieznanego mi elementu? Ileż to razy przemierzałam te same szlaki, by dać się uwieść grze światła? Wydawało mi się, że Bazylika Mariacka nie ma już przede mną tajemnic. Album pana Bujaka uświadomił mi jednak, że są miejsca, których nigdy naprawdę nie poznamy. Ale i pozwolił mi dostrzec kolejny urok jakiegoś szczegółu, ukrytego na co dzień przed światem... Całość uzupełniła staranna praca edytorska i historyczne spojrzenie na bazylikę profesora Michała Rożka. A wydawnictwo Biały Kruk po raz kolejny zadbało, bym biorąc do ręki tę książkę mogła chłonąć zmysłami niczym niezmącone piękno...

25 czerwca 2007 r.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl