Zmiana decyzji Stanów Zjednoczonych; „USS Nimitz” jednak pozostanie w rejonie Zatoki Perskiej
USS Nimitz (CVN-68) Fot. US Navy
Pełniący obowiązki Sekretarza Obrony USA Christopher C. Miller podał do wiadomości publicznej, iż „USS Nimitz” wbrew wcześniejszym planom odesłania go do USA pozostanie jednak na Bliskim Wschodzie w rejonie Zatoki Perskiej. Przyczyną zmiany stanowiska USA w tej kwestii są, jak uzasadnia Christopher C. Miller, irańskie groźby kierowane wobec prezydenta Trumpa i innych amerykańskich dyplomatów. Nie mniej istotna jest także sprawa wznowienia przez Iran działalności w zakresie wzbogacania uranu (do 20 proc.), co stanowi naruszenie porozumienia ze światowymi mocarstwami z 2015 r. Sprawę komplikuje także przejęcie przez irańską Paramilitarną Straż Rewolucyjną południowokoreańskiego tankowca „MT Hankuk Chemi” w strategicznej cieśninie Ormuz. Załoga tankowca została zmuszona do zmiany kursu. Incydent jest wynikiem napięć związanych z irańskimi funduszami zamrożonymi w bankach w Korei Południowej w związku z amerykańskimi sankcjami. W najbliższym czasie wysoki rangą południowokoreański dyplomata miał udać się do Iranu, aby przedyskutować tę sprawę. Irański minister spraw zagranicznych jako oficjalny powód przejęcia południowokoreańskiego tankowca podał „rutynowe techniczne działanie spowodowane wyciekiem ropy do morza”. Jednak operator statku zaprzeczył informacjom o jakimkolwiek wycieku. Oba incydenty w Zatoce Perskiej są związane z rocznicą amerykańskiego nalotu, w którym zginął wybitny irański generał Kassem Solejmani. Odpowiedzią Iranu był atak rakietowy na bazy amerykańskie; wielu żołnierzy odniosło wówczas rany. Przewidując wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie w związku ze wspomnianą rocznicą Stany Zjednoczone dokonały demonstracyjnego przelotu bombowców B-52H Stratofortress nad Zatoką Perską.
Źródło: Navy Times/Jon Gambrell, Isabel Debre, BBC, MM
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.