Zaskakujący wynik eksperymentu: ludzie są uczciwsi niż przewidywano.

Nasi autorzy

Zaskakujący wynik eksperymentu: ludzie są uczciwsi niż przewidywano.

Fot. Pexels Fot. Pexels

Zespół naukowców z Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych przeprowadził serię eksperymentów badających, w jaki sposób materialna pokusa wpływa na uczciwość. W tym celu w 355 miastach w 40 krajach całej kuli ziemskiej rozdano ponad 17 tys. „zgubionych” portfeli. Część z nich nie zawierała pieniędzy, a część kwotę w lokalnej walucie stanowiącą równowartość około 13,45 dolarów z uwzględnieniem siły nabywczej w danym kraju. Poza tym w każdym z nich znajdowały się trzy wizytówki z nazwiskiem i adresem e-mail fikcyjnego właściciela, lista zakupów oraz klucz. Współpracownicy eksperymentatorów przekazywali „znalezione na ulicy” portfele pracownikom takich instytucji jak banki, instytucje kultury, poczta, hotele, policja lub sąd i wychodzili, nie pozostawiając danych kontaktowych. Głównym miernikiem wyników było, czy pojawiały się próby skontaktowania się z „właścicielem portfela”. Wyniki wskazały, że więcej osób zdecydowało się – wbrew początkowym założeniom – zgłosić znalezienie portfela, jeśli w środku znajdowały się pieniądze.

Co więcej, w trzech krajach (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Polska) wprowadzono do eksperymentu dodatkowe warunki: w części „znalezionych” tam portfeli znajdowała się kwota 94,15 dolarów (lub jej równowartość) w gotówce. W tym przypadku liczba prób kontaktu z „właścicielem” wzrosła, w czym przodowali Polacy. Analiza danych pozwoliła wykluczyć takie czynniki jak strach przed karą za przywłaszczenie sobie znalezionego portfela, pokusa oddania samego portfela bez gotówki czy liczenie na znaleźne. Ankieta przeprowadzana w tych trzech krajach wykazała dodatkowo, że im większa suma znalezionych pieniędzy, tym bardziej nieoddanie ich jest postrzegane jako coś w rodzaju kradzieży.

Wyniki eksperymentu nie potwierdziły oczekiwań; w ankiecie prowadzonej w Stanach Zjednoczonych zarówno wśród laików, jak i zawodowych ekonomistów większość respondentów przewidziała sytuację odwrotną, czyli zmniejszenie się liczby prób zwrócenia portfeli w miarę zwiększania się znajdującej się w nich sumy.

Źródło: Science

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.