Zakaz picia alkoholu, świętowania urodzin, a nawet… śmiechu. Tak wyglądają w Korei Północnej obchody 10. rocznicy śmierci Kim Dzong Ila
Reżim Korei Północnej znany jest z kontroli obywateli i obecności wojska w życiu publicznym. Na zdjęciu Żołnierze Koreańskiej Armii Ludowej obserwują południową część strefy zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Fot. Wikipedia Korea Północna zmusza mieszkańców do zachowywania 11-dniowej żałoby z racji 10. rocznicy śmierci byłego przywódcy Kim Dzong Ila, poinformowały 17 grudnia lokalne źródła.
Kim Dzong Il zastąpił swojego ojca, założyciela KRLD Kim Ir Sena, kiedy tamten zmarł w 1994 roku. Rządził krajem aż do śmierci w 2011 roku, a po nim na czele kraju stanął jego syn, obecny przywódca Kim Dzong Un. Rządy Kim Dzong Ila zbiegły się z jednym z najciemniejszych okresów w historii Korei Północnej, m.in. z głodem w latach 1994-1998, który według niektórych szacunków zabił miliony obywateli tego kraju. Okres ten jest obecnie określany przez Koreańczyków z Północy jako „Trudny Marsz”.
Chociaż okresy żałoby po obu przywódcach są nakazywane co roku, ten upamiętniający Kim Ir Sena trwa tylko tydzień. Śmierć Kim Dzong Ila miała miejsce niedawno, więc zwykle żałoba trwa 10 dni. W tym roku jest nieco dłuższa, ponieważ przypada okrągła, 10. rocznica. Obywatelom zabrania się publicznego okazywania czegokolwiek innego niż powaga, podczas gdy kraj upamiętnia życie i osiągnięcia zmarłego.
„W okresie żałoby nie wolno nam pić alkoholu, śmiać się ani angażować się w zajęcia rekreacyjne” – powiedział koreańskiemu serwisowi RFA (Radio Free Asia) mieszkaniec północno-wschodniego miasta granicznego Sinuiju, sąsiadującego przez rzekę Yalu z chińskim Dandong. Źródło to podało, że w samym dniu rocznicy zabronione jest także robienie zakupów spożywczych. „W przeszłości wiele osób, które w okresie żałoby przyłapano na piciu lub pod wpływem alkoholu, aresztowano i traktowano jak przestępców ideologicznych. Zabrano ich i nikt ich już potem nie widział (…) Nawet jeśli członek twojej rodziny umrze w okresie żałoby, nie wolno ci głośno płakać, a ciało trzeba wynieść po zakończeniu tego czasu. Ludzie nie mogą nawet świętować własnych urodzin, jeśli przypadają w okresie żałoby”.
Policję poinstruowano z góry, aby szukała osób, które nie wydają się odpowiednio pogrążone w żałobie, powiedział RFA mieszkaniec południowo-zachodniej prowincji Hwanghae-namdo. „Od pierwszego grudnia będą mieli szczególny obowiązek rozprawić się z tymi, którzy psują nastrój zbiorowej żałoby”, powiedziało to drugie źródło, które poprosiło o anonimowość, aby móc swobodnie mówić. „To trwający cały miesiąc obowiązek specjalny dla policji. Słyszałem, że funkcjonariusze organów ścigania w ogóle nie mogą spać”.
Spółkom państwowym i grupom obywatelskim nakazuje się również opiekę nad głodnymi w okresie żałoby. „Należy zapewnić porządek i bezpieczeństwo społeczne, więc firmy są odpowiedzialne za zbieranie żywności, aby przekazać ją mieszkańcom i pracownikom, którzy nie mogą przyjść do pracy z powodu braku jedzenia” – mówi drugie źródło. „Mieszkańcy muszą również współpracować, aby pomóc kotjebi”, powiedział, odnosząc się do rosnącej w Korei Północnej liczby bezdomnych żebraków.
Według drugiego źródła długi okres żałoby zakłóca codzienne życie mieszkańców Korei Północnej. „Mam tylko nadzieję, że okres żałoby po Kim Dzong Ilu zostanie skrócony do jednego tygodnia, podobnie jak okres żałoby po Kim Ir Senie”, powiedziało. „Mieszkańcy narzekają, że żywi są zmuszeni zapłakiwać się na śmierć za tymi dwoma zmarłymi”.
Aby uczcić życie Kim Dzong Ila, rząd pozyskuje starszych weteranów wojskowych, aby promowali największe osiągnięcia i wkład zmarłego „Drogiego Przywódcy” dla kraju. Wschodnia prowincja Hamgyong-namdo zaplanowała kilka wydarzeń upamiętniających życie Kima. Należały do nich wystawa jego fotografii i sztuki, koncert oraz wystawa Kimjongilii, kwiatu nazwanego na cześć zmarłego przywódcy, powiedział RFA urzędnik z miasta Tanchon.
„Grupa wykładów i propagandy, składająca się ze zwolnionych z wojska oficerów w wieku około 50-60 lat, odwiedza każdą fabrykę, firmę i jednostkę straży sąsiedzkiej, aby edukować ludzi o ciężkiej pracy i poświęceniu Kim Dzong Ila” – podało trzecie źródło. „Nie tak dawno do zespołu dołączyła kobieta-żołnierz grająca na akordeonie, która śpiewa piosenki i czyta wiersze wychwalające Kim Dzong Ila” – mówi. Według trzeciego źródła członkowie organizacji otrzymują lepsze racje żywnościowe niż przeciętny obywatel.
Wykłady i występy już się rozpoczęły w niektórych częściach prowincji, poinformował RFA mieszkaniec pobliskiego powiatu Puryong. „Przyszli i zaśpiewali pieśni chwalące Kim Dzong Ila i wygłosili krótki wykład o jego wielkości i osiągnięciach” – powiedział. „Prawdopodobnie lepszym pomysłem byłoby zaopatrzenie mieszkańców w węgiel lub drewno opałowe, aby przetrwać zimę, niż wykłady i propaganda, która jest tak przydatna, jak gadająca papuga”.
Źródło: Radio Free Asia/Jieun Kim, Changkyu Ahn, AM
Historia polityki nie jest wolna od pomyłek i błędów. Warto wyciągać lekcje z błędów popełnionych w przeszłości:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.