Wzrasta liczba legalnych kościołów w Egipcie

Nasi autorzy

Wzrasta liczba legalnych kościołów w Egipcie

Katedra Matki Bożej Egipskiej w Kairze  Fot. Wikimedia Katedra Matki Bożej Egipskiej w Kairze Fot. Wikimedia

W Egipcie postępuje proces legalizacji chrześcijańskich miejsc kultu zbudowanych w przeszłości bez koniecznych zezwoleń. Udziela się także pozwoleń na budowę nowych kościołów. W zeszłym miesiącu specjalny komitet rządowy odpowiedzialny za audyty zalegalizował 111 kolejnych miejsc kultu, co podnosi do 984 liczbę kościołów chrześcijańskich o uregulowanym statusie, odrestaurowanych lub zbudowanych od podstaw w mniej niż 3 lata od zatwierdzenia nowego prawa o budowie i zarządzaniu miejscami kultu (30 sierpnia 2016 r.).

Kościoły poddane kontroli komisji rządowej są głównie świątyniami zbudowanymi przed wejściem w życie nowej ustawy o budowie obiektów kultu chrześcijańskiego . Zadaniem komisji jest sprawdzenie, czy tysiące chrześcijańskich kościołów i miejsc modlitwy zbudowanych w przeszłości bez wymaganych zezwoleń spełnia standardy ustanowione przez nowe prawo. Weryfikacja zazwyczaj kończy się uregulowaniem sytuacji miejsc kultu uznanych za zgodne z parametrami określonymi przez nowe przepisy prawne.

W ostatnich dziesięcioleciach wiele miejsc kultu chrześcijańskiego zostało zbudowanych spontanicznie bez wszystkich niezbędnych zezwoleń. Nawet dziś te same budynki, wzniesione przez lokalne wspólnoty chrześcijańskie bez zezwoleń prawnych, nadal są wykorzystywane przez grupy islamistyczne jako wymówka do podżegania do przemocy na tle religijnym wobec chrześcijan.

Ustawa o miejscach kultu w sierpniu 2016 r. stanowiła obiektywny postęp dla egipskich wspólnot chrześcijańskich w odniesieniu do tak zwanych „10 zasad” dodanych w 1934 r. do ustawodawstwa osmańskiego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zakazało między innymi budowy nowych kościołów w pobliżu szkół, kanałów, budynków rządowych, torów kolejowych i obszarów mieszkalnych. W wielu przypadkach ścisłe stosowanie tych zasad uniemożliwiło budowę kościołów w miastach i miasteczkach zamieszkanych przez chrześcijan, zwłaszcza na obszarach wiejskich Górnego Egiptu.

Źródło: Agenzia Fides

Śladami Zbawiciela

Śladami Zbawiciela

 

Nie wszyscy mogą wybrać się osobiście do Ziemi Świętej i Wiecznego Miasta, by stąpać tam śladami Jezusa i Jego następcy – św. Piotra. Ten album pozwala dotrzeć tam każdemu, by mógł poznać je bliżej i doznać głębokich duchowych przeżyć. Wędrując po kartach książki pielgrzymujemy częściowo wspólnie z trzema papieżami – św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.