Wstrząsające! Rzecznik prezydenta Turcji Tayyipa Erdoğana zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia Hagii Sophii przekształconej w meczet!

Nasi autorzy

Wstrząsające! Rzecznik prezydenta Turcji Tayyipa Erdoğana zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia Hagii Sophii przekształconej w meczet!

Znana już na całym świecie niezwykle bolesna dla chrześcijan ponowna zamiana Hagii Sophii w meczet na mocy decyzji prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana (do 1453 r. Kościół Mądrości Bożej, później zaś meczet, na mocy decyzji prezydenta Mustafy Kemala Atatürka był przekształcony w muzeum) doczekała się nie mniej uderzającego w świat chrześcijański dalszego ciągu. Otóż bowiem rzecznik prezydenta Erdoğana İbrahim Kalın... zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia najważniejszej dla chrześcijan obrządku wschodniego świątyni przekształconej w meczet.

12 lipca Ojciec Święty krytykował decyzję Erdoğana odnośnie zamiany Hagii Sophii w meczet, która to informacja została podana do wiadomości publicznej dwa dni wcześniej. „Myślę o Hagii Sophii i jestem bardzo zasmucony”, powiedział papież podczas modlitwy Anioł Pański. Według księdza  Barriosa Prieto, sekretarza generalnego Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej, sprawa przemianowania Kościoła Mądrości Bożej w meczet „oddala Turcję od Europy i jest ciosem dla Kościoła prawosławnego i dialogu międzyreligijnego”.

W wywiadzie dla CNN rzecznik prezydenta Erdoğana powiedział, iż „papież nie powinien być zasmucony, ponieważ Hagia Sophia została przekształcona w miejsce kultu, gdzie będzie wzywane imię Boga zamiast pełnić funkcję jedynie atrakcji turystycznej. Co więcej, dawna bazylika została przemieniona w meczet, będąc muzeum, nie kościołem chrześcijańskim”, dodaje Kalın.

W międzyczasie pani prezydent Grecji Katerina Sakellaropoulou napisała na Twitterze, iż apelowała wcześniej do papieża Franciszka, aby „użył całego swojego autorytetu, aby podnieść świadomość międzynarodowej społeczności odnośnie sprawy przekształcenia Hagii Sophii w meczet”. „Podkreśliłam, że ta decyzja Turcji podważa fundamenty tolerancji i pogłębia przepaść między kulturami i religiami”, napisała pani prezydent.

Chrześcijańscy duchowni ze Stanów Zjednoczonych potępili Turcję za transformację Hagii Sophii w meczet. Arcybiskup grecko-prawosławny Elpidophoros i katolicki arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan, wydali wspólne oświadczenie, aby „opłakiwać i potępiać” decyzję rządu tureckiego.

„Hagia Sophia prawie przez tysiąclecie była największym kościołem na świecie, a także najwspanialszą budowlą wzniesioną przez ludzkość”, napisali obaj duchowni w tekście oświadczenia. „Jej przeznaczeniem było pozostawać miejscem kultu chrześcijańskiego par excellence. Kiedy Turcy podbili Konstantynopol (1453 r.), Wielki Kościół został przemieniony w meczet. Nastała wówczas era rozwiązywania konfliktów międzyludzkich na drodze przemocy, ale dziś tego nie chcemy”.

Jak pamiętamy, 24 lipca 2020 r. został ogłoszony dniem żałoby po islamizacji Hagii Sophii. W kościołach całego świata, w tym także w polskich, na znak żałoby odezwały się dzwony.

Źródło: Life Site News, MM

 

O wpływie islamu na nasz świat, sposób wyznawania religii przeczytać możemy we wciąż aktualnej książce ks. prof. Waldemara Cisło: 

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

Paweł Stachnik, ks. Waldemar Cisło

Co trzy minuty gdzieś na świecie ginie jeden chrześcijanin; nie umiera naturalną śmiercią; ginie męczeńsko za to, że nie chciał wyrzec się Pana Jezusa. Świat z tego powodu nie lamentuje, wielcy politycy nie protestują, organizacje pozarządowe tego nie zauważają. Śmierć chrześcijanina - niemal zawsze z rąk muzułmanów – nie oburza mass mediów. Co innego nieszczęścia wyznawców islamu – to powinno nas poruszać.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.