Wstępny raport UNESCO w kwestii strat wojennych Ukrainy w dziedzinie kultury materialnej
Jak podaje raport UNESCO na dzień dzisiejszy, straty wojenne Ukrainy to ponad 248 całkowicie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zabytkowych budowli; straty wyceniono na 2,4 mld euro, a to jeszcze nie koniec. Odbudowa zniszczeń zajmie co najmniej 10 lat, powiedziała w wywiadzie udzielonym stacji Radio France 3 kwietnia 2023 r. Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO, po pobycie w Kijowie i Czernichowie. We wtorek działaczka będzie oceniała straty wojenne Odessy. „Jednak na wschodzie Ukrainy, najbardziej dotkniętym katastrofą wojny rejonie, raport będzie się przedstawiał jeszcze bardziej drastycznie”, przewiduje madame Azoulay. Miasta w rejonie Donbasu i Charków zostały bowiem zniszczone w 60 proc. Ponad 2/3 tych zniszczeń dotyczy zabytkowych budowli; w podobnym stopniu ucierpiała infrastruktura turystyczna.
Wśród zidentyfikowanych do tej pory zniszczonych zabytkowych obiektów ponad 248 to cerkwie i kościoły, w następnej kolejności ucierpiały miejsca pamięci ofiar Holocaustu (!), a także muzea, szkoły oraz budynki mieszkalne powstałe najczęściej w XIX w. Eksperci z UNESCO przewidują, że szacunkowa liczba strat przewyższy 14 mld euro.
Źródło: France Info/Thibault Lefèvre, MM
Wojna. Reportaż z Ukrainy
Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.