Współzałożyciel Wikipedii zachęca, by jej nie używać. „Artykuły prezentują jeden punkt widzenia.”

Nasi autorzy

Współzałożyciel Wikipedii zachęca, by jej nie używać. „Artykuły prezentują jeden punkt widzenia.”

Larry Sanger  Fot. Wikimedia Larry Sanger Fot. Wikimedia

Internetowa encyklopedia Wikipedia, pierwotnie pod nazwą Nupedia, powstała w 2001 roku jako wspólny projekt Jimmy’ego Walesa i Larry’ego Sangera. W ciągu 18 lat przekształciła się w najpopularniejszą encyklopedię świata i jedną z dwudziestu najczęściej odwiedzanych stron w Internecie. Według badań przeprowadzonych przez Pew Research w 2016 r. w ciągu miesiąca ma ona około 33 miliardów odsłon. Co więcej, jak podają statystyki samej strony, co sekundę jest w niej wprowadzane przeciętnie 1,8 zmiany, a liczba nowych artykułów wynosi przeciętnie 578 dziennie.

Larry Sanger, który odszedł z projektu w 2002 roku, zwraca jednak uwagę na problemy, z jakimi od początku borykała się internetowa encyklopedia. Już w pierwszych dniach „sama Wikipedia stała przed szczególnymi wyzwaniami. Jednym z nich było po prostu nauczenie wszystkich, którzy przybyli na wiki, która była w zasadzie pustą tablicą ogłoszeń, która mogłaby stać się czymkolwiek, co chcielibyśmy, że zamierzamy stworzyć encyklopedię. Wiele osób najwyraźniej nie wiedziało, co to znaczy, a może po prostu ich to nie obchodziło” - powiedział. Kolejnym problemem było ustalenie, jak powstrzymać użytkowników, którzy próbowaliby manipulować lub wprowadzać do artykułów uprzedzenia ideologiczne. Według Sangera nigdy nie znaleziono dobrego rozwiązania tej kwestii.

Tego typu wada sprawiła, że Wikipedia zyskała opinię nierzetelnego źródła informacji, szczególnie w czasach dyskusji na temat mylnej informacji i fake news. Jak zauważa Sanger, tego pojęcia używa się tak, jakby istniał powszechny konsensus co do tego, co można określić jako fake news lub jaka informacja jest mylna, podczas gdy poszczególne osoby różnią się co do tego, jakie wiadomości można uznać za autentyczne i godne zaufania. „Problem ten miał zostać rozwiązany przez politykę neutralności Wikipedii – stwierdził - ale Wikipedia już dawno postanowiła nadstawić drugi policzek, gdy wpływowi redaktorzy sprawiają, że artykuły prezentują jeden punkt widzenia, gdy odrzucają niepopularne poglądy lub gdy zupełnie nie potrafią podejść sprawiedliwie do alternatywnych ujęć tematu”.

Źródło: elmundo.es, 150 sec.com

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.