Właśnie odkryto 318-letnią szkocką Biblię w domu spokojnej starości w stanie Iowa
Właścicielka księgarni w Indianola w stanie Iowa dokonała naprawdę niezwykłego odkrycia na tyłach biblioteki publicznej lokalnego domu spokojnej starości: znalazła tam 318-letnią szkocką Biblię (wydrukowaną w 1705 roku), zawierającą pisemną wzmiankę o rodzinie pierwotnych właścicieli.
Założycielka Pageturner Books, Kathy Magruder, została zaproszona przez dom spokojnej starości Calvin Community w Des Moines, aby sprawdziła ich bibliotekę i poszukała czegoś wartościowego. „Zaczęłam się nad tym zastanawiać i wciągnęło mnie to po uszy” – powiedziała Local 12 News.
„Znalazłam wiele starszych książek, które były interesujące, i wybrałam kilka spośród nich. Potem jednak zauważyłam tę jedną na półce” – opowiadała Independent Advocate. „Wyglądała dość zwyczajnie. Pomyślałam sobie: ‘Hmm, ta wydaje się być dość stara’... Teraz muszę ją sprawdzić, bo nie mogę złożyć oferty, dopóki nie dowiem się, o czym ona jest”.
Niemal natychmiast Magruder zauważyła coś szczególnego w tej starej, zakurzonej książce. Skórzana oprawa i zatęchłe, zniszczone strony opowiadały własną historię. „Ta książka ma coś w sobie: kiedy ją otwieram, strony wydają dźwięk, gdy się je przewraca, co jest trochę inne niż w przypadku nowej książki, a książka pachnie zupełnie inaczej” – stwierdziła Magruder.
Im bardziej się w to zagłębiała, tym więcej odkrywała na temat tej wielowiekowej księgi. Z badań Magruder wynika, że oprawiona w skórę Biblia została wydrukowana w Selkirkshire w Szkocji w 1705 roku. Wydaje się również, że księga mogła zostać wydrukowana nielegalnie, co oznacza, że nie była nadzorowana przez Kościół. W tamtych czasach było to przestępstwo zagrożone karą śmierci.
Magruder wiedziała, że aby dowiedzieć się, w jaki sposób Biblia dotarła ze Szkocji do Iowa, będzie musiała najpierw dowiedzieć się, kim byli pierwotni właściciele tej księgi. Zwykle okazałoby się to dość trudnym zadaniem, ponieważ w domu opieki nie było żadnej dokumentacji z tym związanej. Kiedy Magruder kartkowała książkę, zdarzył się jednak łut szczęścia.
Odkryła w środku Biblii starą, zatartą historię rodziny. Choć papier był pożółkły i trudno czytelny, zdołała odczytać, że w 1761 roku James Burnet poślubił Janet Scott i mieli razem trzy córki. Niestety, w 1773 roku Janet zmarła na ospę w wieku 33 lat. Kontynuując czytanie, Magruder dowiedziała się, że ich córka Gideona wyszła za mąż za Archibalda Dunlapa w 1798 roku i mieli dziewięcioro dzieci. Jednak informacje o rodzinie zaginęły po narodzinach ich ostatniego dziecka w 1814 roku. Postanowiła więc cofnąć się w czasie i zbadać dalej. Odkryła, że drukarnia, która wyprodukowała tę Biblię, należała do Andrew Andersona, drukarza z lat 50. XVII wieku z Londynu. To dziwne, ponieważ z egzemplarza Biblii Magruder wynikało, że została wydana w 1605 roku.
Magruder opublikowała informację na facebookowej grupie dotyczącej Biblii. Inny kolekcjoner książek poinformował ją, że ten konkretny egzemplarz Biblii zawiera znany błąd drukarski związany z prawami autorskimi i tak naprawdę został wydrukowany 100 lat później, czyli w 1705 roku.
Przyjaciel Magruder specjalizujący się w renowacji książek poinformował ją również, że słowa Cum Privilegio na stronie tytułowej Biblii wskazują, że drukarze otrzymali wyraźne pozwolenie od monarchii brytyjskiej na prowadzenie handlu. „Aby publikować, zasadniczo trzeba było mieć certyfikat, a jeśli go nie posiadałeś, wyśledziliby cię, osądzili i stracili” – powiedziała Magruder. „To było naprawdę niebezpieczne”.
Ale mimo że Magruder była w stanie ustalić pochodzenie księgi, nigdy nie udało jej się odkryć wszystkich jej tajemnic. A ponieważ nie mogła odnaleźć potomków pierwotnych właścicieli, sprzedała Biblię miejscowemu kolekcjonerowi, co, jak stwierdziła, znacząco ją uszczęśliwiło. „Mam wrażenie, że to było niesamowicie fascynujące”– powiedziała. „Zawsze zastanawiam się, czy inni podzielają moje zainteresowania. To mnie naprawdę cieszy, gdy widzę, że inni są równie zafascynowani jak ja” – zakończyła.
Źródło: All That's Interesting, TP
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu
Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.