Wielka Brytania: włamanie do Arundel Castle; skradziono poświęcony różaniec królowej Marii Stuart

Nasi autorzy

Wielka Brytania: włamanie do Arundel Castle; skradziono poświęcony różaniec królowej Marii Stuart

Maria I Stuart Fot. Wikimedia Maria I Stuart Fot. Wikimedia

Zuchwała kradzież z Arundel Castle w hrabstwie West Sussex: zaginął złoty różaniec królowej Marii Stuart, który miała przy sobie w dniu egzekucji w 1587 r. Łupem złodziei padły także inne pamiątki związane z ostatnią królową Szkocji, m.in. złote puchary koronacyjne, które Maria podarowała jednemu z lordów. Kustosz muzeum w Arundel Castle powiedział, że skradzione artefakty miały bezcenną wartość historyczną. Muzeum od wtorku 18 maja zostało otwarte dla publiczności. Personel został zaalarmowany o 22.30 czasu brytyjskiego.

Szef policji hrabstwa Sussex stwierdził w wywiadzie dla BBC, że włamywacze przedostali się do zamku przez okno, po czym rozbili szklaną gablotę, w której znajdowały się bezcenne artefakty. Detektyw Molly O’Malley poinformowała, iż odnaleziony w pobliskim Barlavington porzucony płonący samochód terenowy „najprawdopodobniej ma związek z włamaniem”.

„Skradzione artefakty miały bezcenną wartość historyczną” powiedział w wywiadzie kustosz muzeum Arundel Castle. „Ten różaniec od lat stanowił jedną z najcenniejszych pamiątek brytyjskiego dziedzictwa narodowego związanego także z historią rodu książąt Howard, podobnie jak pozostałe skradzione artefakty. Apelujemy do każdego, kto dysponuje jakimikolwiek informacjami, które mogłyby pomóc w odzyskaniu utraconych skarbów, o przekazanie tych wiadomości policji”.

„Straszne wieści z Arundel. Okradziono całe Zjednoczone Królestwo z jego dziedzictwa”, napisali na Twitterze przedstawiciele Brighton & Hove Archaeological Society. Detektyw Molly O’Malley z Departamentu ds. Przestępstw Kryminalnych (rejon Chichester) apeluje do wszystkich, którzy byli obecni w piątkowy wieczór w okolicach Arundel Castle i zauważyli coś podejrzanego, aby skontaktowali się z policją online lub dzwoniąc na numer 101. „Jeśli ktokolwiek słyszał o próbie sprzedaży skradzionych artefaktów, prosimy o kontakt w tej sprawie”. Niestety media brytyjskie nie zwracają uwagi na jeszcze jeden istotny aspekt tej kradzieży; różaniec należał do katolickiej królowej, zatem na pewno był poświęcony, doszło więc do profanacji. Ta sprawa wydaje się jednak być poza zainteresowaniem obywateli Wielkiej Brytanii.

Źródło: BBC/Alex Therrien, MM

Jak ważną modlitwą jest modlitwa różańcowa udowadnia w swojej książce znakomity autor Czesław Ryszka:

Drabina do nieba. Dzieje Różańca

Drabina do nieba. Dzieje Różańca

Czesław Ryszka

Jedyną bronią, której Polska używając odniesie zwycięstwo, jest Różaniec. On tylko uratuje Polskę od tych strasznych chwil, jakimi może narody będą karane za swą niewierność względem Boga” – powiedział prymas August Hlond w 1948 r. Te słowa do dziś nie straciły nic ze swej aktualności. W Polsce modlitwa różańcowa cieszy się ogromnym szacunkiem i popularnością.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.