Wielka Brytania: przerwy w dostawach surowców i innych dóbr. Przyczyną brexit?

Nasi autorzy

Wielka Brytania: przerwy w dostawach surowców i innych dóbr. Przyczyną brexit?

Wielka Brytania wciąż odczuwa skutki Brexitu. Fot. Pixabay Wielka Brytania wciąż odczuwa skutki Brexitu. Fot. Pixabay Zjednoczone Królestwo ma ogromne potrzeby z zaopatrzeniem związane ze zmniejszoną liczbą kierowców samochodów ciężarowych. Brytyjski sekretarz transportu, Grant Shapps, w mijającym tygodniu starał się wytłumaczyć przyczyny niedoboru kierowców na wyspach.

„Widziałem, że ludzie wskazują brexit jako głównego winowajcę. Mylą się” – powiedział w Sky News 24 września, po tym, jak koncern BP zamknął część stacji z powodu braku paliwa.

Sekretarz dodał, że zagraniczni pracownicy pomogli stworzyć „problemy systemowe” – wyjaśniając, że zarobki spedytorów były na niskim poziomie ze względu na „import taniej, często wschodnioeuropejskiej pracy, konkurującej z brytyjskim rynkiem”. W jednym z programów radia BBC Shapps powiedział także: „wiele osób ma uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi, ale odeszli oni z rynku, często z powodu obecności tańszej europejskiej pracy. Chcemy tych ludzi z powrotem”.

Tymczasem Rod McKenzie ze Stowarzyszenia Spedytorów Drogowych powiedział, że gospodarka brytyjska straciła 20 tys. europejskich kierowców z powodu brexitu, co dodatkowo zbiegło się z rekordowym zmniejszeniem podaży siły roboczej.

Kilka z największych instytucji przemysłowych i biznesowych poprosiło rząd o poluzowanie wymagań wizowych, aby zaradzić niedoborowi pracowników.

Źródło: The Independent/Adam Forrest, JO

Jaka powinna być Unia Europejska? Jakie były zamierzenia założycieli UE? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej książce prof. Krzysztof Szczerski:

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.