Wielka Brytania: czy rząd rozwiąże problemy z dostawami produktów? Pojawiają się obawy o zaopatrzenie przed Bożym Narodzeniem
Czy Brytyjczycy rozwiążą w końcu swoje pobrexitowe problemy? fot. Pexels Podczas konferencji prasowej Partii Konserwatywnej premier Boris Johnson przyznał, że od miesięcy wiedział o kłopotach branży spedycyjnej i niespodzianie wyraził obawę, że te kłopoty mogą dawać znać o sobie także w grudniu.
Johnson odrzucił jednak prośby o dodatkowe wizy dla pracowników. Jego zdaniem rząd nie jest odpowiedzialny za utrzymywanie łańcuchów dostaw. Powiedział za to przedsiębiorcom, że aby uniknąć pustych półek przed świętami Bożego Narodzenia, muszą wziąć sprawy w swoje ręce.
Sekretarz spraw zagranicznych Liz Truss wzmocniła to przesłanie, mówiąc, że premier powinien być wolny od oskarżeń nawet jeśli ludzie nie będą mogli kupić tego, czego chcą na Święta.
„Nie wierzę w gospodarkę nakazowo-rozdzielczą, dlatego nie uważam, że premier jest odpowiedzialny za to, co jest w sklepach” – podkreśliła Truss.
Chociaż Boris Johnson po przedłużeniu przez rząd programu wizowego dla 5000 kierowców ciężarówek nie wykluczył dalszej pomocy dla przedsiębiorców, jego postawa jest ciosem dla członków stowarzyszeń biznesowych, którzy domagają się interwencji rządu. Brytyjskie izby handlowe twierdzą, że rolą rządu jest zaradzić temu problemowi i wzywają do wydawania wiz dla obywateli Unii Europejskiej celem zwiększenia liczby pracowników w branży zdrowotnej, hotelarskiej, produkcyjnej i budowlanej.
Źródło: The Independent/Rob Merrick, JO
Koncepcje państwa zmieniały się na przestrzeni dziejów. Ile współcześni politycy mogą nauczyć się od swoich poprzedników? Pisze o tym w swojej bestsellerowej książce prof. Andrzej Nowak:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.