Wielka Brytania: czasopismo wycofane z księgarni za krytykę gejów i wywiad z Orbánem

Nasi autorzy

Wielka Brytania: czasopismo wycofane z księgarni za krytykę gejów i wywiad z Orbánem

Choć może się to wydawać nieco zaskakujące w XXI w., cenzura na Zachodzie jest nadal bardzo powszechna, zwłaszcza jeśli chodzi o coś związanego z katolicyzmem lub wartościami chrześcijańskimi. „The European Conservative”, „wiodący angielskojęzyczny konserwatywny kwartalnik poświęcony filozofii, polityce i sztuce”, jak sam siebie określa, został niedawno usunięty z dużej brytyjskiej sieci księgarni.

Magazyn, którego celem jest obrona i promowanie zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej, został wycofany przez WHSmith za kwestionowanie agendy gejowskiej i opublikowanie wywiadu z węgierskim przywódcą Viktorem Orbánem. Stało się to dzięki kampanii przeprowadzonej w mediach społecznościowych przez dwóch użytkowników, którym nie spodobały się zarówno wyżej wymienione treści, jak i rysunek satyryczny.

„To naprawdę niesamowite. Czasopismo poświęcone poszukiwaniu prawdy, dobra i piękna zostało nazwane ‘faszystowskim’ i ‘pełnym nienawiści’ przez ludzi, którzy nigdy wcześniej nie czytali naszych tekstów” – zaznaczył redaktor naczelny „The European Conservative” na stronie internetowej NC Register. Według Alvino-Mario Fantiniego ta kampania pokazuje wielką ignorancję. „To ironia losu, że czasopismo takie jak nasze, które zawsze było zwolennikiem swobodnej wymiany poglądów, bez względu na to, jak byłyby niepopularne, miałoby teraz zostać ocenzurowane i uciszone z powodu małej mafii internetowej” – stwierdził, pytając jednocześnie: „Dlaczego ci sami, którzy domagają się, abyśmy wszyscy ‘świętowali różnorodność’, chcą teraz ograniczyć różnorodność, która im się nie podoba?”. Zwrócił również uwagę na nietolerancję okazywaną przez wszystkich, którzy naciskali na wycofanie magazynu. „Ci ludzie nie wierzą w wolność wypowiedzi, są raczej autorytarystami, którzy starają się narzucić innym swój punkt widzenia” – zauważył.

WHSmith jest jednym z najstarszych detalistów w Wielkiej Brytanii; początki księgarni sięgają 1792 r. Firma zawsze była jedną z najbardziej szanowanych w swojej branży na Wyspach, chociaż ostatnio znacznie straciła na prestiżu z powodu pojawienia się sprzedaży online i czytników e-booków. „Uważają, że konsumenci nie są wystarczająco dojrzali, aby sami decydować, co kupić. Gdyby WHSmith usunęło ze swoich półek wszystkie publikacje, które budzą czyjekolwiek zastrzeżenia, księgarnie dość szybko by opustoszały” – skomentował Alvino-Mario Fantini.

Ze swojej strony felietonista magazynu, Sebastian Morello, podkreślił wartości, które magazyn zawsze starał się przekazać. „Powstaliśmy, by bronić europejskiej cywilizacji, która jest agresywnie prześladowana przez rządy, instytucje i współczesną kulturę ” – wyjaśnił. „Kochamy naszą cywilizację i sprzeciwiamy się tej rewolucji, która dąży do jej zniszczenia. Ma się rozumieć, że krytykujemy grupy tak zgubne, jak lobby gejowskie i ich próby indoktrynacji dzieci, aby były przyszłymi bojownikami przeciwko moralności” – skomentował. Udzielił także krytykom kilku rad i zachęcił ich do dyskusji. „Jeżeli nie zgadzają się z chrześcijańskim światopoglądem czasopisma, powinni rzucić nam wyzwanie w dyskusji, zamiast uciekać się do zakazywania. Wszystko to wskazuje na ich niezdolność do poważnej dyskusji i ujawnia niewłaściwe funkcjonowanie ich zdolności umysłowych, co, jak zawsze nauczał Kościół, jest konsekwencją grzechu” – powiedział.

Źródło: Religión en Libertad/Juan Cadarso, AM

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.