Widmo kryzysu nie tylko w Polsce. Czy w Wielkiej Brytanii nadchodzą chude lata?
Obawa przed podwyżkami cen i kryzysem gospodarczym dotyka obecnie mieszkańców wielu krajów. Fot. Pixabay Analitycy z brytyjskiego think-tanku Resolution Foundation ostrzegli, że z powodu podwyżek podatków i rachunków za energię, które pozbawią gospodarstw domowych przeciętnie 1200 funtów rocznie (równowartość ok. 6500 zł), obywatelom Zjednoczonego Królestwa grozi w 2022 roku zapaść ekonomiczna.
Realne płace spadają już teraz, a siła nabywcza pieniądza zmniejszy się przy poziomie inflacji sięgającym 6% na wiosnę – będzie to najwyższy poziom od prawie 30 lat.
Według raportu spirala kosztów życia skasuje przeciętne podwyżki płac w roku 2022, czyli w domniemanym „roku zaciskania pasa”, charakteryzującym się większymi podatkami i prawie zerowym wzrostem dochodów gospodarstw.
W kwietniu, kiedy w tym samym czasie konsumenci zostaną uderzeni ogromnymi podwyżkami gazu i elektryczności oraz nowymi stawkami ubezpieczeń, ma dojść do przesilenia ekonomicznego.
Same rachunki za energię mają wzrosnąć o 600 funtów, ale fundacja twierdzi, że nawet to może być niedoszacowane. Inni eksperci przewidują, że wzrosną one z 700 do nawet 2000 funtów.
Około 100 funtów z każdego gospodarstwa ma pokryć koszty kilkudziesięciu bankructw firm dostarczających energię. Labourzysta Jonathan Ashworth, sekretarz pracy i systemu emerytalnego w gabinecie cieni, powiedział: „rachunki za ogrzewanie biją rekordy, zbliżają się drastyczne podwyżki podatków, płace stoją w miejscu, cięcia w świadczeniach socjalnych ciężko doświadczają biedne rodziny. Wszystko to w momencie gdy ceny w sklepach rosną, a inflacja grozi erozją wartości oszczędności i emerytur”.
Według ekspertów nie dość, że wariant Omikron spowoduje „ogromne zakłócenia” dla firm i usług publicznych na początku 2022 roku, to jeszcze kryzys kosztów życia stanie się wkrótce najgroźniejszym wyzwaniem ekonomicznym, z jakim zetkną się Brytyjczycy.
Źródło: The Independent/Anna Isaac, Ben Chapman; JO
Zwłaszcza w dobie kryzysu potrzebni są mądrzy przywódcy prowadzący skuteczną politykę. Wiele lekcji wyciągnąć można z naszej historii:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.