Według kanadyjskich badaczy gra w dwa ognie jest „środkiem ucisku, odczłowieczenia i dyskryminacji”…

Nasi autorzy

Według kanadyjskich badaczy gra w dwa ognie jest „środkiem ucisku, odczłowieczenia i dyskryminacji”…

Gra w Gra w "Dwa ognie" Fot. Wikimedia

Poprawność polityczna kolejny raz zdobywa szczyty absurdu…. Według kanadyjskich naukowców gra w dwa ognie, jedna z najbardziej znanych zabaw na lekcjach wychowania fizycznego, jest „środkiem ucisku” i „synonimem zalegalizowanego zastraszania” . Uczy bowiem dzieci „odczłowieczać” swoich kolegów z klasy i „szkodzić” im, jak na to wskazują potępiające wyniki badań, o których pisała amerykańska gazeta „Washington Post” i które wkrótce pojawią się w fachowym czasopiśmie „European Physical Education Review”.

Gra, w której tworzy się dwie drużyny, a celem jest wyeliminowanie przeciwników z gry przez „zbicie” ich piłką, miałaby być „jednoznaczna z zalegalizowanym zastraszaniem”, powiedziała Joy Butler, jedna z autorek badania, kanadyjskiemu nadawcy CBC.

Naukowcy chcieli porozmawiać z uczniami w wieku od 12 do 15 lat bardziej ogólnie na temat zajęć wychowania fizycznego. Jednak podczas wywiadów zawsze słyszeli to samo: że młodzi ludzie nie cierpią gry w dwa ognie - a dokładniej mówiąc, rozpowszechnionego w Ameryce Północnej wariantu o jeszcze ostrzejszych regułach, zwanego dodgeball, gdzie jednocześnie używa się kilku piłek.

Szczególnie silniejsi uczniowie używają tej gry, aby upokorzyć słabszych kolegów z klasy, twierdzą naukowcy. „Przesłanie gry polega na tym, że krzywdzenie innych jest w porządku”, powiedziała Butler „Washington Post”. Na przykład jedna z pytanych uczennic zwierzyła się badaczce, że podczas gry zawsze biegnie na tył, aby się ukryć przed piłką. „Czy tego właśnie powinna się uczyć na zajęciach?” zadała sobie pytanie profesor z British University of Columbia i była nauczycielka.

„Wychowanie fizyczne powinno być miejscem, w którym nauczyciele pomagają uczniom raczej kontrolować swoją agresję, niż się wyżywać”– stwierdziła Butler. Stephen Berg, współautor badań i profesor pedagogiki na University of British Columbia Okanagan, powiedział CBC: „W szkole rozmawiamy dużo o przyjaźni, empatii i współczuciu, a na wychowaniu fizycznym wszystkie te pojęcia znikają”.

W swoich badaniach naukowcy porównali doświadczenia, o których opowiedzieli im uczniowie w związku z grą w dwa ognie, z teoriami dotyczącymi odmian ucisku w wymiarze sprawiedliwości i polityce. Wiele z nich znalazło również odzwierciedlenie w wypowiedziach uczniów.

Butler namawia nauczycieli, by zastanowili się bardziej nad grami podczas zajęć – zwracając uwagę na słabszych i cichszych uczniów. „Nauczyciele wychowania fizycznego powinni zadbać o większą równowagę. To może oznaczać rezygnację z niektórych gier i wprowadzenie innych dyscyplin jak: zajęcia na świeżym powietrzu, fitness, gimnastyka lub sporty wodne”. Alternatywnie, naukowcy zalecają również nauczycielom, aby pozwalali samym uczniom opracowywać gry, jakie chcą uprawiać na zajęciach. Wszystkie dzieci powinny wówczas wspólnie uzgodnić zasady.

Źródło: Die Presse

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.


Komentarze (2)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Ja

    Te gry, a raczej tłuczenie innych z całej siły piłką gdzie popadnie są podobno przyczyną powstawania raka piersi u dorosłych kobiet.

  • WK

    Czy nie ma już poważnych spraw i tematów które należałoby badać dla dobra ludzi ? Takie badania i opinie generalizujące wszystko to znak obecnych czasów i nie wróżą nic dobrego w przyszłości .Zasada poprawności będzie stosowana coraz częściej. Sam bardzo lubiłem grać w dwa ognie w szkole w latach 50-tych .

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.