Walka z koronawirusem wkracza na nowy poziom. Japończycy opublikowali personalia osób, które złamały zasady kwarantanny
Pandemia COVID-19 zmieniła nasz świat i sposób życia, mocno utrudniając także podróże, zwłaszcza te zagraniczne. Fot. Pixabay Japonia zrealizowała swoją groźbę, że publicznie zawstydzi ludzi nieprzestrzegających środków kontroli granicznej związanych z koronawirusem. Nazwiska trzech osób, które złamały zasady kwarantanny po powrocie z zagranicy, zostały ujawnione, a ministerstwo zdrowia poinformowało, że trzej wymienieni obywatele Japonii po pojawieniu się w kraju wyraźnie unikali kontaktu z władzami. Opublikowanie nazwisk wieczorem 2 sierpnia - pierwsze wydarzenie tego rodzaju - wywołało lawinę spekulacji wśród użytkowników Twittera na temat innych danych zidentyfikowanych osób, takich jak ich miejsca pracy i zamieszkania.
Japonia prosi wszystkich podróżnych z zagranicy, w tym swoich obywateli, o dwutygodniową samokwarantannę, podczas której wzywani są, aby korzystali z aplikacji na smartfony do śledzenia lokalizacji i zgłaszali stan swojego zdrowia. Kraj w ostatnim tygodniu lipca rozszerzył swój stan wyjątkowy z powodu koronawirusa na cztery kolejne obszary poza Tokio po rekordowym wzroście infekcji, podczas gdy stolica jest gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.
Premier Yoshihide Suga ogłosił obowiązujący od 2 do 31 sierpnia stan wyjątkowy w Saitamie, Kanagawie i Chibie pod Tokio oraz w zachodnim mieście Osaka. Środki nadzwyczajne, które już obowiązują w Tokio i na południowej wyspie Okinawie, zostaną przedłużone do końca sierpnia, po igrzyskach olimpijskich, a także na igrzyska paraolimpijskie, które rozpoczną się 24 sierpnia.
Wzrost liczby zachorowań w Tokio pomimo ponad dwutygodniowych działań nadzwyczajnych wzbudził wątpliwości, czy władze mogą skutecznie spowolnić infekcje.
Tokio odnotowało rekordowy wzrost liczby przypadków przez trzy dni z rzędu w zeszłym tygodniu, w tym 3865 zachorowań 29 lipca. Liczba przypadków podwoiła się od poprzedniego tygodnia, ale urzędnicy twierdzą, że wzrost nie był związany z igrzyskami olimpijskimi.
Pięć innych obszarów Japonii, w tym Hokkaido, Kioto, Hyogo i Fukuoka, zostało objętych mniej rygorystycznymi restrykcjami nadzwyczajnymi.
Gubernator Tokio, Yuriko Koike, zauważyła, że ludzie w wieku 30 lat lub młodsi odpowiadali za wiele niedawnych przypadków i wezwała ich do stosowania podstawowych środków zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się epidemii, takich jak noszenie masek i unikanie imprez.
Źródło: The Guardian, AM
Jakie powinno być państwo i na ile ingerować w życie obywateli? Do odpowiedzi na to pytanie zbliży nas książka prof. Andrzeja Nowaka, w której autor dokonuje przeglądu różnych koncepcji państwa od starożytności aż po czasy współczesne:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.