Walia: Polski nauczyciel wyrzucony z pracy za katolickie poglądy i za... krytykę prawa szariatu

Nasi autorzy

Walia: Polski nauczyciel wyrzucony z pracy za katolickie poglądy i za... krytykę prawa szariatu

Polski nauczyciel Ben Dybowski, pracujący od ponad 20 lat w The Bishop of Llandaff High School w Cardiff (Walia, Wielka Brytania), prowadził dyskusję z uczniami o tym, w jaki sposób radzić sobie z konfliktami na tle różnic poglądowych. Zadał młodzieży mogłoby się wydawać dość oczywiste pytanie: „czy chrześcijanie są dyskryminowani?”. Jak można się domyślić, pytanie nauczyciela wzbudziło skrajne emocje, a temperatura jeszcze wzrosła, kiedy Polak stwierdził, że „uważa, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety, życie człowieka rozpoczyna się od momentu poczęcia”, a ponadto wyraził sprzeciw wobec niektórych praw szariatu, np. w kwestii kamienowania mężczyzn za homoseksualizm. Następnego dnia Dybowski został wezwany do gabinetu dyrektora placówki Marca Bellego, od którego dowiedział się, że został wyrzucony z pracy za „mowę nienawiści”. Dyrektor podjął tę decyzję mimo że, jak podkreślał, „prywatnie popiera poglądy pana Dybowskiego”. Niesprawiedliwie zwolniony nauczyciel stwierdził, że usunięcie go z pracy jest „atakiem zarówno na chrześcijaństwo, jak i pogwałceniem prawa wolności słowa i poglądów”. „Mówiono nam, że szkoła jest bezpieczną przestrzenią dla wyrażania poglądów”, podkreślał. Dyrektor szkoły, uzasadniając zwolnienie nauczyciela, przyznał, że „pan Dybowski ma prawo do konserwatywnych, chrześcijańskich poglądów, ale nie ma prawa ich wyrażać, ponieważ są one sprzeczne z polityką szkoły [określającej się jako chrześcijańska – przyp. red.]. Zwierzchnik The Bishop of Llandaff High School był już wcześniej krytykowany przez rodziców uczniów, kiedy zainstalował w szkole... neutralne płciowo toalety za astronomiczną kwotę 20 tys. funtów.

Toby Young, sekretarz generalny Free Speech Union, komentując sprawę zwolnienia polskiego nauczyciela, powiedział, iż „Potraktowano Bena w sposób absolutnie oburzający. Gdyby był pracownikiem szkoły zatrudnionym na czas nieokreślony, mógłby natychmiast wnieść do sądu sprawę o niesłuszne zwolnienie. Pan Belli bezwzględnie powinien go przeprosić. „Moja rada dla pana Bellego to przeprosić. Dyskryminacja ze względu na religię lub przekonania narusza ustawę o równości, a osoby fizyczne mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

„Pamiętam zamordyzm i cenzurę szalejącą w Polsce za komuny”, mówi Ben Dybowski. „To bardzo przykre, że Wielka Brytania powiela sowieckie wzorce, które były nam narzucone”.

Źródło: Daily Mail/Sam Merriman, MM

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie ojczyzny 2010-15

Adam Bujak, bp Ignacy Dec, abp Wacław Depo, bp Antoni Dydycz, abp Andrzej Dzięga

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia Książka ta jest wyrazem sprzeciwu wobec triumfujących od kilku lat treści i tonu antypolskiej oraz antychrześcijańskiej propagandy.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.