W obliczu wojny i klęsk żywiołowych Kościół w Syrii stara się utrzymać wiarę ludzi
W związku z wojną domową, która toczy się w kraju od 12 lat, i szkodami pozostawionymi przez lutowe trzęsienia ziemi w Syrii, syryjsko-katolicki arcybiskup Aleppo Denys Antoine Chahda powiedział, że Kościół katolicki pracuje nad „utrzymaniem wiary ludzi” i chce „motywować ich, aby nie opuszczali kraju”.
Prawie 51 000 osób zginęło w Syrii i Turcji w wyniku trzęsień ziemi, które pozostawiły szkody szacowane na ponad 118 miliardów dolarów. W wywiadzie dla ACI Prensa, hiszpańskojęzycznego partnera informacyjnego CNA, Chahda powiedział, że „wszyscy ludzie wyszli na ulice”, ponieważ obawiali się, że mogą zginąć w przypadku zawalenia się ich domów. „Wyszli na ulice, całymi dniami spali na ulicach, inni w samochodach, w kościołach czy w salach parafialnych. Wiele domów zawaliło się, wiele zostało zrównanych z ziemią, wiele osób zginęło,” opowiadał syryjski arcybiskup.
Arcybiskup podkreślił pomoc, jakiej Kościół katolicki w Syrii udzielił wówczas ofiarom, niezależnie od ich wyznania. „Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby być blisko ludzi, którzy przeżyli chwile smutku i bólu… Wszystkie kościoły w Aleppo otworzyły swoje sale parafialne. Przyjmowaliśmy muzułmanów i chrześcijan w parafiach i ofiarowaliśmy żywność, lekarstwa, poduszki i narzuty na łóżka. Sprawiliśmy, że ludzie poczuli się jak w domu i mogliśmy zapewnić im chwilę spokoju,” wspomniał Chahda.
Jednak Syria musi uporać się z innym dramatem – islamskim terroryzmem, który nęka region od ponad dekady. „W mieście Idlib w północnej Syrii są sami terroryści. Dotarli już do prawie połowy terytorium Syrii... Cały ten tłum tam wszedł i nie chcą wyjść,” zaznaczył. Pomimo silnej obecności Państwa Islamskiego miasto Aleppo jest dalekie od grupy terrorystycznej.
„Państwo Islamskie nie dotarło do Aleppo. W czasie wojny próbowali się tam dostać, ale dzięki Bogu, żadnego nie widzieliśmy. Wiele osób z całego miasta nie wpuściło ich do środka. Jesteśmy chronieni, dzięki Bogu, i przez cały ten czas nie akceptowaliśmy istnienia tych ludzi, ponieważ zabijają, obcinają głowy,” powiedział Chahda.
„W Turcji w 1915 r. wypędzili wszystkich chrześcijan, a tutaj Państwo Islamskie próbuje usunąć wszystkich chrześcijan z Syrii, aby móc rządzić. Nie chcemy tego!,” podkreślił. Syria stoi także w obliczu zagrożeń związanych z konfliktem izraelsko-palestyńskim: w czwartek kraj poinformował, że siły izraelskie zbombardowały lotniska w Damaszku i Aleppo, podała agencja Reuters.
Chahda wyraził także radość z okazji święceń biskupich nowego wikariusza apostolskiego obrządku łacińskiego w Aleppo, Hannego Jallouf, które odbyły się w połowie września. Dla syryjskiego katolickiego arcybiskupa Aleppo „biskup obrządku łacińskiego Jallouf przybył dla całej Syrii. Jego rezydencja znajduje się w Aleppo. Dla nas to wiele znaczy, ponieważ Kościół łaciński jest naprawdę kochany na naszej ziemi i czyni wiele dobra dla ludzi, dlatego przyjęliśmy Jalloufa jako biskupa, jako wikariusza łacińskiego dla całej Syrii”.
Źródło: ACI Prensa; Catholic News Agency, TP
Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka
Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.