W Irlandii brakuje kapłanów; niezgodne z nauczaniem Kościoła propozycje wyjścia z kryzysu powołań

Nasi autorzy

W Irlandii brakuje kapłanów; niezgodne z nauczaniem Kościoła propozycje wyjścia z kryzysu powołań

Katedra św. Patryka w Dublinie  Fot. Wikimedia Katedra św. Patryka w Dublinie Fot. Wikimedia

W Irlandii nie brakuje katolików, jednak sytuacja Kościoła jest dramatyczna, brak bowiem kapłanów. „Jeśli w ciągu najbliższych 20 lat nic nie zrobimy, nie będzie w Irlandii ani jednego posługującego księdza”, alarmują irlandzcy duchowni, ci bowiem, którzy posługują obecnie, są już w wieku emerytalnym i nie ma kto ich zastąpić; liczba kapłanów, którzy muszą odejść na emeryturę ze względu na podeszły wiek i stan zdrowia, znacznie przekroczyła ilość nowych powołań. Przykładowo w XVIII w. w seminarium w Maynooth kształciło się co roku ok. 50 kleryków, natomiast w l. 1980. każdego roku progi seminarium przekraczało więcej niż 600 kandydatów na kapłanów! Dziś spośród wszystkich irlandzkich kapłanów tylko 50 jest w wieku poniżej 40 lat! Irlandzcy księża czują się w obowiązku posługiwania nawet wówczas, kiedy przekroczą wiek emerytalny (75 lat), jednak mimo ich poświęcenia rozwiązania problemu nie widać: „Obawiam się, że jestem ostatnim księdzem posługującym w tej parafii”, mówi ks. John Collins z Dublina. „Na pięć kościołów w stolicy przypada trzech księży; kapłani w wieku emerytalnym czują presję, aby kontynuować czynną posługę. To generuje potężny stres; zdrowie większości księży jest w poważnym niebezpieczeństwie, wielu z nas ciężko choruje. Dziś trzeba być wyjątkowo silnym, jeśli pragnie się posługiwać w Kościele katolickim”, podsumowuje ks. Collins. Niestety, propozycje zaradzenia tej niewątpliwie ekstremalnie trudnej sytuacji są więcej niż kontrowersyjne: „Nie ma żadnego powodu, żeby zabraniać kapłanom zawierania małżeństw; celibat nie jest dla wszystkich! Nie widzę też przeszkód, aby udzielać święceń kapłańskich kobietom; nie powinny dłużej na to czekać. Myślę, że nadejdzie czas, kiedy Kościół uzna że to dobre rozwiązanie”, mówi ks. Collins. Jest nawet plan udania się z tą propozycją do Watykanu...

Jak na razie w irlandzkich parafiach często dochodzi do odwoływania niektórych nabożeństw, a nawet chrztów. Na szczęście często posługę w Irlandii podejmują księża z zagranicy – najczęściej są to Polacy, choć nie brakuje także kapłanów z Rumunii, z Indii, Nigerii, a także z Filipin. Jednak wielu irlandzkich katolików, w tym także niestety księży, krytykuje takie rozwiązanie, argumentując, że „kapłan to nie piłkarz i nie można dokonywać transferu za pieniądze do innego kraju”. Argumentacja co najmniej dziwna...

Źródło: France Info, Laura Taouchanov/Ariane Schwab, MM

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

 

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.