W dniu jego święta wspominamy św. Mateusza

Nasi autorzy

W dniu jego święta wspominamy św. Mateusza

"Święty Mateusz z aniołem", dzieło Rembrandta z ok. 1661 r., fot. z książki "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022" Wojciecha Roszkowskiego, str. 68.

21 września przypada święto św. Mateusza, zwanego także Lewim, apostoła Jezusa i według tradycji autora jednej z czterech Ewangelii. Zaskakująco niewiele wiadomo o życiu Mateusza, a jego Ewangelia jest przecież tak istotna dla Kościoła.

Jezus wybrał go w sposób, który jest dobrze znany. Mateusz był Żydem, ale zajmował stanowisko poborcy podatkowego pod rządami Rzymian w Kafarnaum nad Jeziorem Galilejskim. To sprawiło, że był odrzucany przez własny naród jako zdrajca. Kiedy Jezus zaprosił Mateusza, aby dołączył do grona Jego uczniów, ten zdecydował się porzucić swoje dotychczasowe życie, które wydawało się być ukierunkowane na zyski materialne, a zamiast tego postanowił podążać za Jezusem i Jego naukami.

Powołanie Mateusza przez Jezusa sprawiło, że niektóre władze religijne gminy żydowskiej zaczęły się zastanawiać: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?”. Na co Jezus odpowiedział: „Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”.

W Encyklopedii Katolickiej zauważono jednak, że w Ewangeliach nie ma dalszych wzmianek o Mateuszu, z wyjątkiem listy apostołów, a „na temat późniejszej kariery Mateusza mamy jedynie niedokładne lub legendarne dane”. Wydaje się jednak, że wg wielu innych starożytnych źródeł ewangelizował w Azji co najmniej przez półtorej dekady.

Przypuszcza się, że ziemskie ciało Mateusza spoczywa w krypcie pod katedrą w Salerno we Włoszech. W krypcie nad ołtarzem znajduje się brązowy posąg św. Mateusza wykonany przez Michała Anioła w 1606 r. Ukazany jest święty piszący Ewangelię z księgą opartą na lewym kolanie i piórem w prawej ręce, natomiast po jego lewej stronie anioł podaje mu kałamarz.

Alfano I, arcybiskup Salerno w latach 1058-1085, ukończył kryptę w 1081 r. i umieścił ciało Mateusza w grobie. Renowację na początku XVII w. przeprowadzili architekci Domenico Fontana i jego syn Giulio Cesare.

Wg legendy wstawiennictwo św. Mateusza pomogło chronić miasto w 1544 r. przed budzącym grozę piratem Ariadeno Barbarossą, naczelnym dowódcą tureckiej floty wojskowej, kiedy burza, o którą modlili się tamtejsi wyznawcy świętego, odepchnęła flotę Barbarossy od Salerno.

Katolicy żyjący na wschodzie, a także Kościoły prawosławne czczą św. Mateusza 16 listopada wraz ze św. Fulwianem, księciem, o którym w niektórych tradycjach mówi się, że nawrócił się z pogaństwa po męczeńskiej śmierci Mateusza.

Papież Benedykt XVI powiedział w 2006 r., że „w postaci Mateusza Ewangelie ukazują nam prawdziwy i słuszny paradoks: ci, którzy wydają się najdalej od świętości, mogą wręcz stać się wzorem przyjęcia miłosierdzia Bożego i dać wgląd w jego wspaniałe efekty w swoim życiu”.

Jeśli interesuje Cię historia św. Mateusza, polecamy książkę „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022” Wojciecha Roszkowskiego, gdzie na str. 67 można znaleźć rozdział zatytułowany „Opowieść celnika Mateusza”. Serdecznie polecamy!

Źródło: Catholic News Agency, TP

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.