W Afganistanie nadal niebezpiecznie: negocjacje pokojowe bez przełomu

Nasi autorzy

W Afganistanie nadal niebezpiecznie: negocjacje pokojowe bez przełomu

fot. Pixabay fot. Pixabay Najwyższy rangą amerykański generał przeprowadził niezapowiedziane rozmowy pokojowe z przedstawicielami talibów, aby wezwać do zaprzestania przemocy w Afganistanie. Przedstawiciele władz amerykańskich w Kabulu ostrzegali, iż nasilające się talibskie ataki zagrażają negocjacjom pokojowym grup bojowników z rządem afgańskim. Generał Mark A. Milley, dowódca połączonych szefostw sztabów US Army, najwyższy rangą oficer w USA i doradca wojskowy prezydenta USA, rozmawiał przez ok. dwie godziny z przedstawicielami talibów w Dosze w Katarze, po czym udał się samolotem do Kabulu na spotkanie z prezydentem Afganistanu Ashrafe Ghanim. Oba spotkania miały związek z przeprowadzanym wycofywaniem oddziałów amerykańskich z Afganistanu; zgodnie z obecną polityką USA warunkiem całkowitego wycofania się oddziałów amerykańskich jest zaprzestanie działalności terrorystycznej przez talibskie bojówki.

„Najważniejszym tematem rozmów, które przeprowadziłem zarówno z przedstawicielami talibów, jak i z rządem Afganistanu, jest natychmiastowe zaprzestanie stosowania przemocy w regionie”, powiedział gen. Milley reporterom, w tym dziennikarzowi „The Associated Press”, który towarzyszył mu w przelocie do Kataru i Afganistanu. „Wszystkie pozostałe sprawy zależą właśnie od tego”, podkreślał generał.

Zgodnie z ustalonymi przez gen. Milleya zasadami bezpieczeństwa towarzyszący mu w podróży dziennikarze zobowiązali się nie informować mediów o żadnej z tych rozmów, dopóki nie opuści on regionu. To było już drugie, niezapowiedziane spotkanie gen. Milleya z przedstawicielami talibów; o pierwszym z nich, które odbyło się w czerwcu 2020 r., także w Dosze, media poinformowały dopiero teraz.

Mimo iż gen. Milley powiedział, że podczas tych spotkań nie doszło do przełomu, można powiedzieć, że jego spotkania z przedstawicielami talibów stanowią pewnego rodzaju postęp w negocjacjach koniecznych dla wypracowania pokoju w regionie. Jednak te ostatnie są wyjątkowo trudne, jak bowiem raportuje generał Scott Miller, dowódca kontyngentu amerykańskiego w Afganistanie pozostającego w koalicji z armią afgańską, ze swojej kwatery w Kabulu, w ostatnim czasie talibowie coraz częściej organizują ataki terrorystyczne na siły afgańskie, w szczególności w południowych prowincjach Helmand i Kandahar.

Źródło: Military Times, MM

Polityka to działania militarne, ale i negocjacje. Historię myśli politycznej prezentuje w swojej najnowszej książce prof. Andrzej Nowak:

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.