Uratowali kolegę przed samobójczą śmiercią. Awans dla amerykańskich bohaterów

Nasi autorzy

Uratowali kolegę przed samobójczą śmiercią. Awans dla amerykańskich bohaterów

Narastająca fala samobójstw wśród młodych ludzi, zwłaszcza mężczyzn, znacznie częściej padających ofiarą zamachów na własne życie niż kobiety, stanowi poważny problem w skali światowej. Jest jednak i dobra wiadomość; istnieją także osoby, które potrafią zapobiec podobnej tragedii, o czym świadczy historia dwóch chłopaków odbywających trening wojskowy w jednej z amerykańskich baz.

Carlos Fontanez i Ari Till, uczestnicy szkolenia bojowego w bazie Fort Sill (stan Oklahoma, USA), uratowali swojego kolegę przed samobójstwem, za co otrzymali awans. Uroczystość promocji obu młodych ludzi odbywających szkolenia w 1. baterii 19. batalionu artylerii polowej odbyła się w obecności dowódcy 1. baterii kapitan Bianki Huntsman i ponad 230 pozostałych elewów. Awans dla bohaterów zatwierdził generał Paul Funk, kierujący szkoleniami wojskowymi. 

Carlos i Ari przebywali w bazie zaledwie od tygodnia, kiedy wydarzył się opisywany niebezpieczny incydent. „W ciągu pierwszych 72 godzin od wyjścia z autobusu uczestnicy szkolenia otrzymują informacje na temat zachowania się osoby nękanej myślami samobójczymi, a także objawów i oznak wskazujących na takie zamiary”, relacjonuje kapitan Bianca Hunstman. „Fontanez i Till zauważyli. że dzieje się coś złego i pospieszyli z pomocą”, dodaje pani kapitan.

W czwartek 17 września obaj młodzi ludzie zauważyli, że ich kolega próbuje powiesić się na wojskowym pasie w okolicach latryn. Carlos wspominał, że już wcześniej zaczął podejrzewać, że z chłopakiem dzieje się coś złego: „Spał obok mnie w koszarach. Jeszcze przed tym feralnym czwartkiem zauważyłem, że ‘coś z nim jest nie tak’ i pomyślałem, że chyba powinienem z nim porozmawiać. Wtedy w okolicach tych latryn, kiedy zobaczyłem, co się dzieje, tylko podszedłem do niego i powiedziałem ‘Daj spokój, pomyśl o tym, co masz zamiar zrobić’”.

Carlos pierwszy zauważył, że jego kolega ma już na szyi pętlę z pasa, zatem podbiegł i złapał go wpół. Ari, który sprzątał w pobliżu, usłyszał zamieszanie i przybiegł z pomocą.

„Trzymałem go w powietrzu, tak że mógł oddychać, potem nadbiegł Ari i odpiął pętlę. Postawiliśmy go z powrotem na ziemi i zostaliśmy z nim, dopóki nie otrzymał fachowej pomocy”, powiedział Carlos w relacji wideo. Obaj młodzi ludzie złożyli raport swoim przełożonym z tego, co się wydarzyło. Chłopak, którego uratowali, pozostaje pod fachową opieką medyczną; jego stan psychiczny prawdopodobnie pozwoli mu na ponowne podjęcie szkolenia.

Podpułkownik Mark Larson, dowódca 19. batalionu artylerii polowej, podziękował obu bohaterom za dzielną postawę i wręczył im pamiątkowe monety pułkowe.

Ari powiedział, że początkowo nie wiedział, czy powinien przyjąć monetę, ma bowiem osobiste doświadczenia z ludźmi, którzy przechodzili podobne kryzysy psychiczne jak jego uratowany kolega.

„Nie chciałem pamiątki z tego wydarzenia. Jednak kiedy minęło już trochę czasu, myślę, że ta moneta będzie mi przypominać o tym, że zawsze można na kogoś liczyć, jeśli potrzebuje się pomocy”.

Ari chce być lekarzem wojskowym wyspecjalizowanym w ortopedii; po uzyskaniu dyplomu pragnie służyć w Forcie Sam Houston w San Antonio w Teksasie. Carlos po zakończeniu szkolenia będzie służył w Forcie Lee w Wirginii jako mechanik specjalizujący się w konserwacji ciężkich pojazdów pancernych. Szkolenia w bojowe w Fort Sill, w których obaj biorą udział, planowo mają się zakończyć w listopadzie.

Źródło: Army Times, MM

W dzisiejszym świecie wiele jest zamaskowanych pokus. Jak je rozpoznać? Na to pytanie poszukuje odpowiedzi w swojej książce Czesław Ryszka: 

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.