Unia Lubelska uratowała Ziemie Wschodnie

Nasi autorzy

Unia Lubelska uratowała Ziemie Wschodnie

W tym roku obchodzimy 450-lecie podpisania Unii Lubelskiej. Z tego powodu przygotowaliśmy dla czytelników wydawnictwa Biały Kruk niezwykły pakiet: album pt. „Polska Wschodnia” wraz z trzema przepięknymi kalendarzami poświęconymi historii Unii.

Gdyby nie doszło do podpisania tego aktu, ziemie wschodnie pozostałyby nadal pod panowaniem cara rosyjskiego. Biskupi obrządku wschodniego z terenów Rzeczypospolitej w obawie przed zależnością od cara i utworzeniem patriarchatu moskiewskiego udali się do Watykanu. Chcieli umocnić więź ze Stolicą Apostolską.

Wielkim zwolennikiem tych rozmów był metropolita kijowski Izydor – legat na Polskę , Litwę i Ruś. To on właśnie odmówił carowi moskiewskiemu przeniesienia stolicy metropolii z Kijowa do Moskwy. Zatrzymany i uwięziony przez cara za niewykonanie jego rozkazu, dzięki pomocy tajnych wysłanników z Polski opuścił więzienie i udał się do Rzymu. Tam zrzekł się godności metropolity kijowskiego, otrzymując tytuł patriarchy.

„Mimo wysiłków Izydora ‘Moskwa’ przekupiła trzech hierarchów i paru kniaziów” – pisze biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Choć w 1589 roku erygowano patriarchat moskiewski, ziemie wschodnie podlegały ostatniemu z Jagiellonów, a potem kolejnym królom elekcyjnym. Większość ludności obrządku wschodniego pozostawała w łączności z Kościołem powszechnym. Sytuacja na Ziemiach Wschodnich nie była łatwa. Dochodziło do różnych napięć. Skutkiem ich było miedzy innymi męczeństwo świętych Jozafata Kuncewicza i Andrzeja Boboli.

PAKIET Polska Wschodnia + 3 kalendarze

PAKIET Polska Wschodnia + 3 kalendarze

 

Polska Wschodnia

Kiedyś były to terytoria środkowej i środkowo-zachodniej Rzeczypospolitej, dziś jest to Polska Wschodnia. Ziemia gospodarna, piękna, o urozmaiconym krajobrazie, przesiąknięta bogatą tradycją patriotyczną. Tereny te od czasów zaborów były jednak systematycznie degradowane przez okupantów, stąd przylgnęła do nich nazwa Polska B.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.