Ukraina stara się o uznanie barszczu jako „niematerialnego dziedzictwa kulturalnego” UNESCO
Ukraińska organizacja pozarządowa Instytut Kultury Ukrainy, założona przez pochodzącego z Kijowa szefa kuchni Jewhena Kłopotenkę, dokłada starań, aby tradycyjny ukraiński barszcz został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Według Kłopotenki, absolwenta prestiżowej paryskiej szkoły Le Cordon Bleu i zwycięzcy ukraińskiej edycji konkursu Master Chef pięć lat temu, uznanie ukraińskiego dziedzictwa jest ważne ze względu na Rosjan przypisujących tę zupę swojemu krajowi. Jak napisał na Facebooku, „obrona barszczu” była konieczna, ponieważ nie chodzi tu o kwestię jedzenia, ale o narodową tożsamość. Swój post zakończył wezwaniem „Chwała Ukrainie!”.
Ważnym krokiem w kierunku zgłoszenia do UNESCO jest deklaracja ukraińskiego Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej z dnia 6 października, że umieści „kulturę przygotowywania ukraińskiego barszczu” na narodowej liście pięciu „elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Jak mówią władze ukraińskie, pozycja na liście UNESCO nie będzie się wiązać z identyfikowaniem barszczu jako wyłącznie ukraińskiego, a nie rosyjskiego.
Mimo to może stać się kolejnym z argumentów na temat pochodzenia tej zupy, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych i innych miejscach. Możliwe także, że wpisze się w zacięte spory dotyczące dziedzictwa kulturowego oraz tożsamości ukraińskiej. Ukraińcy kwestionują bowiem od dawna głośne rosyjskie narracje podważające znaczenie ich kraju oraz języka. Ich przykładem mogą być wypowiedź obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że Rosjanie i Ukraińcy to „jeden naród” co miało miejsce w 2019 roku, czy też uwaga sprzed 12 lat skierowana do ówczesnego prezydenta USA George’a W. Busha, że Ukraina, niepodległa od czasu rozpadu ZSRR „nie jest nawet krajem”. Napięcia dotyczące tych kwestii zaostrzyły dodatkowo ostatnie rosyjskie interwencje polityczno-militarne na Ukrainie – zajęcie Krymu, podżeganie separatyzmu i trwająca od kwietnia 2014 wojna.
Kłopotenko, który jest współwłaścicielem kijowskiej restauracji, prowadzi w ukraińskiej telewizji program śniadaniowy i stoi na czele projektu dostarczającego proste przepisy szkołom i placówkom służby zdrowia, napisał także na Facebooku, że pozytywna reakcja Ministerstwa Kultury była wynikiem jego długich, trwających przez ponad rok żmudnych badań, obejmujących rozsyłanie po kraju ekip w celu dokumentowania różnorodnych przepisów na barszcz, który, jak twierdzi, jest znany w tym regionie od 1500 lat.
Źródło: RFE/RL, AM
O polskim dziedzictwie wpisanym na listę UNESCO opowiada monumentalny album mistrza Adama Bujaka i Krzysztofa Czyżewskiego:
Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO
Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Na zdjęciach zobaczymy m.in.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.