Trwa Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Wciąż można dołączyć do inicjatywy
fot. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka W Roku św. Józefa, który ustanowił papież Franciszek, rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, w którym właśnie św. Józef jest szczególnym przewodnikiem. Pomysłodawcy szacują, że włącza się w niego ponad 100 tysięcy Polaków. – Nadal można dołączyć! – zapraszają organizatorzy.
– W Tygodniu Modlitw dziękujemy Panu Bogu za dobrą zmianę prawa w naszej ojczyźnie, za wzmocnienie troski o dzieci nienarodzone z podejrzeniem choroby. Cieszymy się, że zostaną potraktowane jak pacjenci, a ich mamy zyskają realne wsparcie zamiast propozycji aborcji – mówi Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem wydarzenia.
Formuła Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia jest prosta. – Codziennie odmawiamy litanię do św. Józefa, krótką modlitwę ułożoną przez św. Jana Pawła II oraz czytamy rozważanie z listu papieża Franciszka na Rok św. Józefa – opowiada Wojciech Zięba. – Chcemy ponownie odkryć historię ziemskiego opiekuna Pana Jezusa, stąd Tydzień Modlitw rozpoczynamy w jego wspomnienie liturgiczne. W rzeczywistości, w której 2 na 5 kobiet decyduje się na aborcję, bo zabrakło im wsparcia odpowiedzialnego, mądrego mężczyzny, warto na nowo odkryć cichego bohatera historii zbawienia – dopowiada Wojciech Zięba.
Tydzień Modlitw o Ochronę życia jest okazją, by na sprawy pro-life spojrzeć szeroko. Dlatego codziennie trwa modlitwa w innej intencji. Uczestnicy wydarzenia chcą najpierw pomodlić się za wszystkie dzieci poczęte i ich mamy oraz rodziców otrzymujących trudną diagnozę prenatalną. Ale popłynie także modlitwa za pielęgniarki, położne i lekarzy, za polityków i dziennikarzy oraz wszystkie osoby domagające się zabijania dzieci nienarodzonych. Wielką potrzebą jest aktualnie zwiększenie pomocy finansowej dla rodziców chorych dzieci oraz troska o rozwój hospicjów perinatalnych – także te konkretne sprawy warto objąć modlitwą.
Wydarzenie trwa do 25 marca, kiedy przypada ustanowiony na prośbę św. Jana Pawła II Dzień Świętości Życia. Papież-Polak mówił: „proponuję (...) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji”. Polscy biskupi ustanowili Dzień Świętości Życia w 1998 roku.
– Warto jednak pamiętać, że w Tygodniu Modlitw, dokładnie 24 marca, przypada Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez sejm. To doskonała okazja, by powtórzyć, że – choć jako katolicy włączamy ochronę życia do naszej modlitwy – kwestia ta nie jest sprawą religijną – mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji PSOŻC. – Prawo do życia jest ponadwyznaniowe i ponadpartyjne. To prawo każdego człowieka, także niewierzącego, to prawo podstawowe, naturalne. Respektowanie go chroni nie tylko niewinne i bezbronne dziecko. Prawo szanujące życie chroni także jego matkę, by nigdy nie czuła się opuszczona, by nikt nie skazywał jej na pseudowybór. Wybór, który w rzeczywistości jest pozostawieniem jej samej sobie i zmuszeniem, by ciężar tragicznej decyzji dźwigała na swych barkach do końca życia – dodaje.
Na okoliczność Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia organizatorzy wydali bezpłatne broszurki z tekstami modlitw na każdy dzień. – Wysłaliśmy ich ponad 80 tysięcy, z czego się bardzo cieszymy – mówi Wojciech Zięba. – Niektóre trafiły do parafii i zakonów, inne do wspólnot młodzieżowych i rodzin. Myślimy, że do modlitwy włączyło się ponad 100 tysięcy osób, a te szacunki są dość ostrożne – cieszy się szef organizacji pro-life.
Bezpłatne materiały, w tym teksty modlitw na każdy dzień, można pobrać ze strony zazyciem.pro-life.pl i wydrukować na domowej drukarce. Ponadto każdego dnia na stronie internetowej stowarzyszenia, profilu na Facebooku i kanale na YouTube będą się pojawiały krótkie materiały wideo z modlitwą i komentarzem.
A może przy okazji Tygodnia Modlitw zapoczątkujemy w naszych domach kolejną tradycję? – Dzień Świętości Życia to wspaniały moment, by wyciągnąć z szuflady albumy ze zdjęciami i przypomnieć sobie przysięgę małżeńską, od której wszystko się zaczęło – proponuje Magdalena Guziak-Nowak, organizatorka Tygodnia Modlitw. – Może w pamiątkach rodzinnych znajdzie się zdjęcie USG dziecka lub fotografie z pierwszych jego dni po narodzinach? Dzień Świętości Życia to idealny pretekst, by sięgając po wartościowe publikacje, powiedzieć dziecku, że od początku było upragnione i kochane. Niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy zasobności portfela każdy człowiek pragnie usłyszeć to samo – że urodził się z miłości – dodaje.
Wdzięczność za Tydzień Modlitw o Ochronę Życia wyrazili abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, biskup miejsca, oraz bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Rozważania napisane przez o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap otrzymały imprimatur.
Agata Gołda/Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
Życie ludzkie zaczyna się w rodzinie. O wzorze wszystkich rodzin, o Świętej Rodzinie opowiada niezwykły album z tekstem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i fotografiami mistrza Adama Bujaka:
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.