Triduum Paschalne: Wielki Czwartek. Przy Wieczerniku bije źródło życia naszego Kościoła

Nasi autorzy

Triduum Paschalne: Wielki Czwartek. Przy Wieczerniku bije źródło życia naszego Kościoła

Wieczernik - miejsce, w którym Jezus ustanowił Eucharystię. fot. Adam Bujak z albumu Wieczernik - miejsce, w którym Jezus ustanowił Eucharystię. fot. Adam Bujak z albumu "Tajemnice Ziemi Świętej". Eucharystię ustanowił Chrystus na Ostatniej Wieczerzy spożywanej z apostołami w Wieczerniku, w sali przez tradycję umiejscawianej na górze Syjon. Dzisiejszy Wieczernik pochodzi z czasów krzyżowców, ale został wzniesiony na fundamentach wcześniejszych wieków. Znaleziono tu ślady judeochrześcijańskie. Tak więc dzieje Eucharystii związane są z Syjonem. Jan Paweł II 13 listopada 2003 roku poświęcił swoją środową audiencję interpretacji Psalmu 86 [87], który jest hymnem ku czci Syjonu – Matki Narodów. Psalm ten brzmi:

Gród Jego wznosi się na świętych górach,
umiłował Pan bramy Syjonu
bardziej niż wszystkie namioty Jakuba.
Wspaniałe rzeczy głoszą o tobie,
miasto Boże.

...........................................................

O Syjonie powiedzą:
„Każdy człowiek urodził się na nim,
a Najwyższy sam go umacnia”.
Pan zapisuje w księdze ludów:
„Oni się tam narodzili”.
I tańcząc śpiewać będą:
„Wszystkie moje źródła są w tobie”.

W dolnej części Wieczernika znajduje się symboliczny grób króla Dawida. Mimo że wiem, że sala nazywana dziś „Wieczernikiem”, nie jest tym samym miejscem, w którym odprawiona została pierwsza Msza św. i ustanowiony został sakrament kapłaństwa, z zadziwieniem konstatuję, że gdzieś w pobliżu bije źródło życia Kościoła i Łaski zbawienia dla wszystkich ludzi. Każdy człowiek urodził się na nim / a Najwyższy sam go umacnia. Pomieszczenie Wieczernika jest kamienne, jak wszystkie miejsca święte. Historia nanosiła tu kolejne warstwy kamienia, w miarę jak rzymskie świątynie ustąpiły romańskim, romańskie bizantyjskim, bizantyjskie arabskim, a czasami współczesnym budowlom z XIX lub XX wieku.

Obok, na Syjonie wznosi się jeszcze Kościół Zaśnięcia Matki Bożej. Znajduje się on w rękach benedyktynów. Ale Wieczernik zawładnięty został na przód przez muzułmanów, a następnie znalazł się w rękach Żydów. Od ponad 400 lat nie wolno było tu sprawować Eucharystii. Pierwszym wyjątkiem był Jan Paweł II, który mógł tu odprawić Najświętszą Ofiarę, ale tylko w asyście najbliższych, w samotności. W roku 1964 modlił się w Wieczerniku Paweł VI. Był pierwszym papieżem, który od czasów Piotra znalazł się na tym miejscu.

Cóż może czynić zwykły człowiek, który pielgrzymując znajdzie się w Jerozolimie na Syjonie, tam gdzie Jezus podzielił się z apostołami chlebem i winem przemienionym Jego słowami w Ciało i Krew. Może – tak jak mnie się to przydarzyło – pomyśleć o swojej Pierwszej Komunii. A więc o dzieciństwie. Pamiętam ją dokładnie, mimo że przystąpiłem do Pierwszej Komunii w roku 1939. Zapamiętałem też przystępowanie do komunii w czasie Powstania Warszawskiego, także niekiedy potem. Zawsze były to momenty wyjątkowe, jak np. komunia z rąk Jana Pawła II na Mszy kanonizacyjnej Brata Alberta w Rzymie.

Kiedyś, gdy pisałem poetycki tekst „Mszy o Bożym Ciele”, takie zrobiłem wyznanie:

Głodny chodzę po mieście.
Idę głodny przez życie.
Słyszałem, że w Twoim domu
Wyborną trzymasz pszenicę.
Słyszałem, że Słowo Twoje
Jest sytym Prawdy miodem.
Przychodzę do Twego domu
Człowiek zmęczony głodem.

Dlatego obecnie w jerozolimskim Wieczerniku przeżywałem zagadkowość sytuacji, w której sam Bóg dopuszcza, by w miejscach Jego wielkich przeżyć i czynów było tak pusto i samotnie, jak na Syjonie. Chwila przeżycia obcości naszych czasów i trudnej do zrozumienia Ziemi Świętej.

W końcu przenieśmy się do własnego kraju i w parafialnym kościele odśpiewajmy przed monstrancją wystawioną na ołtarzu:

Sław języku, tajemnicę
Ciała i najdroższej Krwi,
Którą, jako łask krynicę,
Wylał w czasie ziemskich dni
Ten, co Matkę miał dziewicę,
Król narodów, godzien czci.

***

Tekst i fotografia pochodzą z albumu "Tajemnice Ziemi Świętej" autorstwa Adama Bujaka i Marka Skwarnickiego:

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.