Transseksualny katecheta dopuszczony do pracy. Szokujące zmiany w Kościele w Niemczech
Religia nie jest przedmiotem jak każdy inny. Jak mają nauczać wiary ludzie, którzy sami nią nie żyją? fot. Pixabay Diecezja Fryburg w południowo-zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtenbergia potwierdziła 6 kwietnia, iż osoba transseksualna z wchodzącego w skład diecezji powiatu Waldhut identyfikująca się jako mężczyzna będzie mogła nauczać religii katolickiej. Wprawdzie transseksualny katecheta nie otrzymał – ze względu na przepisy prawa kanonicznego – misji kanonicznej od arcybiskupa, lecz jedynie „bezterminowe zezwolenie na nauczanie” podpisane przez wikariusza generalnego, jednak w szkołach państwowych obydwa te dokumenty są jednakowo honorowane; nie będzie mógł za to prowadzić zajęć w instytucjach kościelnych. Jest to przypuszczalnie jeden z pierwszych przypadków tego rodzaju w Niemczech.
Wikariusz generalny Fryburga Christoph Neubrand określił wydanie zezwolenia jako decyzję w jednostkowej sprawie, a nie zmianę paradygmatu, chociaż, jak poinformował w wypowiedzi dla niemieckiej katolickiej agencji KNA, biskupi niemieccy aktualnie obradują na temat gruntownych zmian w kościelnym prawie pracy. W tym konkretnym przypadku, jak podał, decydujący okazał się fakt, że dało się zauważyć, że przyszły nauczyciel „całym sercem pragnie być katechetą”.
Sam zainteresowany brał także udział w akcji #Outinchurch, w ramach której pracownicy niemieckiego Kościoła, księża i katecheci ujawniali się jako osoby queer czy homoseksualne, był również głównym bohaterem stanowiącego element tej akcji filmu dokumentalnego emitowanego przez ARD. Jak wypowiedział się dla regionalnego nadawcy Südwestrundfunk: „To zdecydowanie wielka ulga, ponieważ teraz istnieje już po prostu pewność, jak może wyglądać moja dalsza droga”. Zapowiedział też, że poślubi swoją partnerkę.
Prawo kanoniczne Kościoła katolickiego stawia wysokie wymagania ubiegającym się o pozwolenie na nauczanie religii. Na przykład rozwodnikom, którzy ponownie zawarli małżeństwo, lub osobom żyjącym w związkach jednopłciowych odmówiono pozwolenia na nauczanie. Na trzecim zgromadzeniu synodalnym niemiecka Droga Synodalna uchwaliła tekst rezolucji w pierwszym czytaniu, w której oprócz zmiany podstawowego porządku nabożeństw domagano się również zmiany zasad przydzielania misji kanonicznej, tak aby stan cywilny nie miał wpływu na stosunki pracy. Stanowisko odnośnie do osób trans nie zostało w nim wyraźnie poruszone. Diecezja Limburg była pierwszą diecezją, która ogłosiła, pod koniec lutego, aby przy wyznaczaniu misji w przyszłości zakładać tylko utożsamianie się starającego się o jej uzyskanie z wartościami Kościoła.
Źródło: katholisch.de, AM
Niestety pandemia się nie skończyła. Najgroźniejszy z wirusów dosięga także, jak widać, ludzi Kościoła:
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.