Tragiczna sytuacja na indonezyjskiej wyspie Celebes. Zawalił się szpital
Celebes Północny, fot. by Lip Kee Yap - originally posted to Flickr as Habitat - Tangkoko National Park, North Sulawesi, Indonesia, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6427274 W trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,2 stopnia w skali Richtera, które w piątek 15 stycznia nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes, zginęło 81 osób, zaś setki odniosło rany. Wyczerpany personel medyczny walczy o życie wciąż powiększającej się liczby rannych, robiąc jednocześnie wszystko, aby ograniczyć transmisję koronawirusa. Ewakuowano ponad 19 tys. osób, wiele budynków legło w gruzach. Szczególnie ucierpiało portowe miasto Mamuju na zachodnim wybrzeżu wyspy. Lekarze godzinami pomagają pacjentom cierpiącym z powodu rozległych złamań i innych obrażeń. W namiotach zorganizowano szpital polowy, gdzie przeniesiono ocalone osoby po tym, jak zawalił się budynek miejskiego szpitala.
„Teraz to jedyny szpital, który funkcjonuje w mieście. Wielu pacjentów wymaga natychmiastowej operacji. Niestety nasze zasoby i medykamenty są mocno ograniczone”, mówi pani doktor Nurwardi, dyrektor Głównego Szpitala w Mamuju, będącego jednocześnie największą placówką medyczną na zachodnim wybrzeżu wyspy Celebes.
Jak mówi dr Nurwardi, lekarze są na skraju wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Pracujący po kilkanaście godzin na dobę medycy są coraz bardziej narażeni na zakażenie COVID-19. Wielu też pacjentów nie chce pozostać na terenie szpitala polowego w obawie przed wstrząsami wtórnymi.
Trzy dni po katastrofie ciągle jeszcze trudno określić, ile osób zostało uwięzionych pod gruzami. Jak do tej pory potwierdzono zgon 81 osób, których ciała odnaleziono w ruinach. W zawalonych budynkach odnaleziono 18 żywych osób. 19 tys. ewakuowanych osób znalazło schronienie w namiotach i prowizorycznych „blaszakach”. Brakuje zarówno żywności, wody, koców, jak i podstawowych środków czystości. Wiele osób boi się powrócić do swoich domów z obawy zarówno przed wstrząsami wtórnymi, jak i przed możliwością wystąpienia fali tsunami.
Niestety, w ostatnim tygodniu archipelag indonezyjski jest nękany całą serią katastrof naturalnych: na sąsiedniej wyspie Borneo potwierdzono śmierć pięciu osób na skutek osunięć ziemi i powodzi. Na Jawie doszło do wybuchów dwóch najbardziej aktywnych wulkanów – Semeru i Merapi – jak na razie nie stwierdzono, czy są ofiary.
Źródło: Le Parisien, MM
Wszelkie troski i zmartwienia warto zawierzyć Bogu wzorując się na Świętej Rodzinie:
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.