Tajwan kupi 66 myśliwców od USA. Chiny grożą wojną.

Nasi autorzy

Tajwan kupi 66 myśliwców od USA. Chiny grożą wojną.

F-16V fighter  Fot. Wikimedia F-16V fighter Fot. Wikimedia

Departament Stanu USA dał zielone światło jednej z największych jak dotąd umów handlowych USA z Tajwanem. Chodzi o możliwą sprzedaż myśliwców wartych osiem miliardów dolarów. Konkretnie umowa obejmowałaby 66 samolotów, 75 silników i inne systemy. Wysocy rangą kongresmeni obu amerykańskich partii już wypowiedzieli się za sprzedażą samolotów.

Tajwan wysłał 21 sierpnia „szczere podziękowania” do USA. Umowa stanowi „wotum zaufania” dla stosunków USA-Tajwan, poinformował tajwański minister spraw zagranicznych Joseph Wu tego dnia na Twitterze. Umowa, kontynuował Wu, „pomoże utrzymać pokój w Cieśninie Tajwańskiej i obronić naszą demokrację”. Cieśnina Tajwańska oddziela ten kraj od Chin kontynentalnych.

Komunistyczne kierownictwo Chin postrzega demokratyczną republikę wyspiarską jako część ChRL i groziło podbiciem jej siłą. Umowa przypuszczalnie jeszcze bardziej pogorszy stosunki między gospodarkami amerykańską i chińską, które są już napięte przez obecną wojnę handlową. Rząd w Pekinie za pośrednictwem swojego Biura Spraw Tajwańskich zwrócił się do USA o anulowanie sprzedaży. Stany Zjednoczone czują się zobowiązane do utrzymania zdolności obronnej wyspy i od lat dostarczają broń na Tajwan.

Już w lipcu Pentagon poinformował Kongres o planowanej sprzedaży broni na Tajwan o wartości około 2 miliardów dolarów. Chodziło między innymi o 108 czołgów M1A2T Abrams i 250 wyrzutni rakiet Stinger, karabiny maszynowe oraz sprzęt. Chiny zaprotestowały przeciwko temu.

Źródło: Die Presse

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.