Tajemnicza śmierć legendy Dzikiego Zachodu: prawda i mit wokół Billy'ego the Kida

Nasi autorzy

Tajemnicza śmierć legendy Dzikiego Zachodu: prawda i mit wokół Billy'ego the Kida

fot. Public Domain

fot. Public Domain

Niezliczone historie z Dzikiego Zachodu są pełne niesamowitych przygód i postaci, ale jedna osobowość wyróżnia się jako ikona tego okresu – Billy the Kid. Jego życie stało się wielokrotnie wspominaną legendą, pełną odważnych ucieczek, strzelanin i bezlitosnych pościgów. Ale czy to, co wiemy, jest całkowicie prawdziwe?

14 lipca 1881 roku nocą, w ciemnym pokoju na ranczu Petera Maxwella w Nowym Meksyku, miało miejsce śmiertelne spotkanie między Patem Garrettem a Billym the Kidem. Dla niektórych to właśnie wtedy historia się kończy, ale istnieje pewna wątpliwość, czy to faktycznie oznaczało koniec legendy Dzikiego Zachodu.

Billy the Kid („Dzieciak”), znany ze swojej odwagi i bezwzględności, przyciągał uwagę policji poprzez ciągłe ucieczki i wyjątkowe czyny z bronią w ręku. Urodził się jako Henry McCarty w slumsach Nowego Jorku około 1859 roku. Jego życie przestępcze rozpoczęło się po śmierci matki w 1874 roku. McCarty stał się znany jako Billy the Kid, a jego historia zaczęła być opisywana w gazetach.

Z czasem reputacja Billy'ego the Kida jako odważnego rewolwerowca rosła. Jego udział w konflikcie między dwiema fakcjami w hrabstwie Lincoln wzbudził respekt, ale także sprawił, że stał się widoczny. Zabójstwo szeryfa Williama Brady'ego i kolejne konflikty z prawem doprowadziły do aresztowania Kida przez Pata Garretta i skazania go na śmierć.

Jednak to, co nastąpiło potem, staje się materiałem do spekulacji i mitów. 14 lipca 1881 roku Pat Garrett zastrzelił na ranczu Maxwella jakiegoś człowieka. Oficjalnie był to Billy the Kid, ale pytania i wątpliwości pozostały. Niektórzy twierdzą, że śmierć Kida została upozorowana, a nawet istnieją teorie, że Garrett zabił kogoś innego. Mężczyzna o imieniu „Brushy Bill” Roberts w XX wieku twierdził, że to on jest legendarnym bandytą. Sugerowano również, że Kid dożył starości pod pseudonimem „John Miller”.

Prawda wokół śmierci Billy'ego the Kida staje się mglistym obszarem. Mimo pewności Pata Garretta, że to właśnie on zastrzelił słynnego bandytę, istnieją niewyjaśnione szczegóły i pytania. Dokładna lokalizacja ciała Billy'ego the  Kida pozostaje tajemnicą, gdyż powódź w 1904 roku zmyła jego oryginalny nagrobek, co dodaje odrobinę tajemniczości do historii.

Źródło: All That's Interesting, TP

 

Moniuszko. Powieść biograficzna

Moniuszko. Powieść biograficzna

 

Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne.

 

Śmiech i złość

Śmiech i złość

Jan Pietrzak

Gdyby ktoś nazwał tę książkę Felietonowa historia Polski 2008-2015, wcale nie mijałby się z prawdą. Ileż tu autentycznych postaci, wydarzeń, faktów – a wszystko opatrzone niebywale celnym, satyrycznym komentarzem. Felietony powstawały pod wpływem chwili (publikowane były najczęściej w "Tygodniku Solidarność", ale i w "Dzienniku Polskim", a ostatnio we "wSieci").

 

AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską

AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską

Halina Łabonarska


„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.