Szopka bożonarodzeniowa w dobie pandemii. Franciszkanie z Asyżu umieścili w niej nową postać
Bazylika św. Franciszka w Asyżu, fot. Wikipedia W Asyżu – mieście św. Franciszka, odsłonięto niezwykłą szopkę. Nie zabrakło w niej tradycyjnie ponad 50 figur pasterzy, aniołów, całej masy owieczek, wołu, osła i innych zwierząt domowych. W tym roku pojawiła się jednak także szczególna postać – naturalnej wielkości figura pielęgniarki ubranej w kombinezon ochronny i maseczkę. Ojcowie franciszkanie mówią, iż pragną w ten sposób uhonorować pracowników służby zdrowia za ich ofiarną pracę w czasie pandemii koronawirusa.
„Tym razem chcieliśmy zrobić wyjątkową szopkę”, powiedział ojciec Franco Moroni, kustosz Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. „W tym roku, tak bardzo naznaczonym cierpieniem spowodowanym pandemią zagłębiamy się w tajemnicę Narodzenia Naszego Zbawiciela, a On staje się jednym z nas. Jest z nami, jest obecny pośród nas, nie pozostawia nas samych pośród trudności i cierpienia. To ponadczasowe Bożonarodzeniowe przesłanie w tym roku nabiera szczególnego znaczenia”, dodał ojciec Moroni.
Równie frapującym Adwentowo-Bożonarodzeniowym projektem jest wyświetlanie na frontonie bazyliki św. Franciszka iluminacji fresków Giotta każdej nocy od 8 grudnia do 6 stycznia.
Asyż w sposób szczególny jest związany z tradycją Bożonarodzeniowych szopek; w pobliskim miasteczku Greccio św. Franciszek w 1223 r. zorganizował pierwszą żywą szopkę; 15 dni przed Bożym Narodzeniem przyszły święty poprosił jednego z przyjaciół o pomoc w „upamiętnieniu Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem”. „Kiedy Franciszek przybył na miejsce znalazł żłóbek pełen siana, wołu i osła. Cała ta „scenografia” pomogła odczuć wielką radość z Narodzenia Pańskiego. Podczas uroczystej Mszy św. odprawianej przy żłóbku dało się odczuć niezwykłą więź pomiędzy Narodzeniem Syna Bożego a Eucharystią. W Greccio nie było figur, ale tajemnicy Bożego Narodzenia doświadczyli wówczas wszyscy obecni.”
„W tej niezwykły sposób, dzięki św. Franciszkowi możemy i dziś w namacalny sposób odczuć ubóstwo Syna Bożego w momencie Jego przyjścia na świat. On wzywa nas do pójścia za Sobą drogą pokory i ubóstwa, która była Jego drogą od żłóbka, aż po krzyż” napisał papież Franciszek.
Przed bazyliką św. Franciszka w Asyżu stanęła także 13-metrowa choinka z regionu Trentino, rozświetlona blaskiem ponad 40 tys. lampek.
W tym roku, z powodu restrykcji wymuszonych pandemią koronawirusa pielgrzymi spoza Umbrii nie będą mogli przybyć do Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Ojcowie Franciszkanie uruchomili więc specjalną stronę internetową poprzez którą będzie można oglądać transmisje wszystkich nabożeństw adwentowych i Bożonarodzeniowych.
Źródło: CNA/Courtney Mares, MM
W pogłębionym przeżywaniu Bożego Narodzenia pomoże nam album mistrza Adama Bujaka z rozważaniami ks. prof. Waldemara Chrostowskiego:
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.