Symbol nadziei przed świętami Wielkiej Nocy. Matka Boża powróciła do kościoła w Karemlesh w Iraku

Nasi autorzy

Symbol nadziei przed świętami Wielkiej Nocy. Matka Boża powróciła do kościoła w Karemlesh w Iraku

Figura z Karemlash to nie jedyny święty wizerunek, który ucierpiał z powodu nienawiści do chrześcijan. Na zdjęciu krzyż zniszczony przez dżihadystów. fot. Adam Bujak z albumu Figura z Karemlash to nie jedyny święty wizerunek, który ucierpiał z powodu nienawiści do chrześcijan. Na zdjęciu krzyż zniszczony przez dżihadystów. fot. Adam Bujak z albumu "Tragedia Aleppo". Sprofanowana przez bojowników Państwa Islamskiego figura Najświętszej Marii Panny z Karemlesh (Irak) została odzyskana i naprawiona, powróciła także do kościoła Saint Adday w Karemlesh, w którym wcześniej się znajdowała. Odciętą przez islamistów głowę figury odnaleziono na wysypisku gruzu; oderwane dłonie przytwierdzono tak, aby pozostała pamięć o profanacji – ręce Matki Bożej zwisają bezwładnie z nadgarstków.

Karemlesh to niewielkie irackie miasteczko położone na wschód od Mosulu, w zdecydowanej większości zamieszkane przez chrześcijan. W latach 2014-2017 znajdowało się pod okupacją Państwa Islamskiego; mieszkańcy, rzecz jasna, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, bowiem bojownicy islamscy po zajęciu ogromnych przestrzeni Syrii i Iraku w 2014 r. postawili zamieszkującym te tereny chrześcijanom ultimatum: przejście na islam, śmierć lub opuszczenie terytoriów zajętych przez Państwo Islamskie.  

Odzyskana i odrestaurowana figura została zaprezentowana papieżowi Franciszkowi podczas sprawowanej przez niego Mszy św. w Irbilu 7 marca br. 18 marca Matka Boża powróciła do Karemlesh, zaś 19 marca, w dniu liturgicznego wspomnienia świętego Józefa, Oblubieńca NMP, została uroczyście wprowadzona do odbudowanego i ponownie konsekrowanego kościoła.

„Dzięki odwadze i determinacji naszych chrześcijan Najświętsza Maria Panna powróciła do naszego kościoła. Każdy teraz może zobaczyć, że uszkodzona przez islamistów, a obecnie odrestaurowana figura powróciła do nas. To zachęca naszych chrześcijan do wytrwałości w mężnym przeciwstawianiu się prześladowaniom” powiedział w wywiadzie dla „Catholic News Agency” ks. Thabet Habeb, proboszcz parafii Saint Adday. Dodał także, że ma nadzieję, „że po wizycie Ojca Świętego w Iraku świat zwróci większą uwagę na los irackich chrześcijan”.

Źródło: CNA, MM

Wizerunki, pod którymi czczona jest Matka Boża prezentuje album z fotografiami Adama Bujaka i tekstem Jolanty Sosnowskiej:

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.